BIOGENED S.A. jest polską firmą farmaceutyczną z siedzibą w Łodzi, która zajmuje się produkcją leków neurologicznych, psychiatrycznych i onkologicznych, suplementów diety oraz dermokosmetyków. Priorytetem przedsiębiorstwa jest opracowywanie innowacyjnych receptur i dostarczanie produktów stworzonych w oparciu o najwyższe standardy.
Ze względu na dynamiczny rozwój firmy oraz stałe poszerzanie portfolio oferowanych produktów, BIOGENED zdecydował się na wdrożenie rozwiązania klasy ERP, które usprawniłoby kompleksowe zarządzanie procesami zachodzącymi w organizacji i – co ważne – zostało zwalidowane. Walidacja systemu stanowi główne wymaganie, wynikające ze specyfiki działania branży farmaceutycznej. Polega ona na udokumentowanym dowiedzeniu faktu, iż system działa tak, jak to zostało określone oraz spełnia polskie wymogi prawne i międzynarodowe standardy w zakresie GMP (Good Manufacturing Practice). Dlatego firma poszukiwała systemu, który z jednej strony byłby elastyczny, skalowalny i łatwy we wdrożeniu, z drugiej zaś odpowiadał na specyficzne potrzeby branży farmaceutycznej.
Po analizie rozwiązań dostępnych na rynku BIOGENED zdecydował się na współpracę z firmą PROBIT, która posiada wieloletnie i udokumentowane doświadczenie we wdrażaniu systemów klasy ERP w branży farmaceutycznej oraz jest autorem granuli dedykowanej „Pharmaceutica & LS”.
„Zależało nam na rozwiązaniu, które z jednej strony posiadałoby funkcjonalności charakterystyczne dla nowoczesnych systemów klasy ERP, z drugiej zaś odpowiadało na specyficzne potrzeby branży farmaceutycznej w zakresie walidacji. Liczyliśmy także na znalezienie skalowalnego systemu, który można będzie zintegrować z naszymi zewnętrznymi aplikacjami, między innymi z systemem FarmaProm, w celu wymiany danych w zakresie zleceń sprzedaży” – przyznaje Jacek Płucienniczak, Prezes Zarządu, BIOGENED S.A.
Wymiana danych miała nastąpić pomiędzy Microsoft Dynamics NAV a rozwiązaniem FarmaProm służącym klientom do składania zamówień przez przedstawicieli handlowych oraz firm aptekarskich.
Wdrożenie było realizowane zgodnie z przyjętym harmonogramem. W pierwszej kolejności firma BIOGENED rozpoczęła eksploatację systemu w zakresie obszarów produkcji i logistyki oraz finansów i kontrolingu. Zaimplementowano narzędzia wspierające procesy produkcyjne, takie jak planowanie potrzeb materiałowych i produkcji, zarządzanie zleceniami produkcyjnymi czy kompleksową obsługę zaopatrzenia i zbytu z uwzględnieniem wymogów handlu krajowego i międzynarodowego. Ponadto usprawniona została obsługa księgowości z uwzględnieniem wszystkich obszarów księgowości podatkowej i bilansowej. Dzięki zautomatyzowaniu wielu operacji pracownicy nie muszą już tracić czasu na żmudne, rutynowe czynności, mając jednocześnie stałą kontrolę nad procesami finansowo-księgowymi zachodzącymi w firmie.
„Sukces wdrożenia oraz przeprowadzenie go w ustalonym terminie zależały także od postawy końcowych użytkowników systemu i wysokiej kultury organizacyjnej firmy. Pracownicy BIOGENED wykazali się dużym profesjonalizmem i zaangażowaniem, dzięki czemu bardzo szybko udało się przeprowadzić kolejne fazy wdrożenia. Łatwość korzystania z nowego systemu zapewnił także znajomy interfejs systemu, znany pracownikom z popularnych programów pakietu Microsoft Office. To sprawiło, że korzystanie z rozwiązania było niemal intuicyjne” – komentuje Gerard Halski, Kierownik Projektu ze strony dostawcy, PROBIT.
Zwalidowane rozwiązanie zapewniło też firmie zgodność z obowiązującymi polskimi i międzynarodowymi wymaganiami prawa farmaceutycznego w zakresie produkcji, zarządzania serią, zaopatrzenia i zbytu, gwarantując wysoką jakość i bezpieczeństwo oferowanych produktów.
„Microsoft Dynamics NAV wraz z granulą „Pharmaceutica & LS” to zwalidowane rozwiązanie dedykowane branży farmaceutycznej, które spełniło nasze oczekiwania w zakresie zarządzania procesami produkcyjno-logistycznymi i finansowymi” – mówi Jacek Płucienniczak, Prezes Zarządu, BIOGENED S.A.
„Cieszymy się z faktu, że coraz więcej firm farmaceutycznych średniej wielkości wybiera rozwiązania ERP „szyte na miarę”, które – przy racjonalnych kosztach użytkowania – zapewniają przedsiębiorstwom działanie zgodne z polskimi i międzynarodowymi wymogami prawa farmaceutycznego i standardami GMP” – komentuje Janusz Małgorzaciak, ekspert systemów ERP, Microsoft Dynamics.
Więcej informacji na temat aplikacji biznesowych firmy Microsoft można znaleźć pod adresem http://www.microsoft.com/dynamics/pl/pl/default.aspx
***
Informacje o firmie:
Microsoft jest międzynarodowym producentem oprogramowania komputerowego, a także dostawcą kompleksowych rozwiązań cloud computing, aplikacji serwerowych i innych technologii informatycznych dla klientów indywidualnych, firm i administracji.
Sztandarowe produkty oferowane przez Microsoft to system operacyjny Windows z najnowszą wersją – Windows 7, która sprzedała się już na świecie w rekordowej liczbie 240 milionów egzemplarzy oraz oprogramowanie biurowe Microsoft Office – którego najnowsza wersja Microsoft Office 2010 zadebiutowała na rynku w lipcu 2010. Poza tym w ofercie spółki znajdują się m.in.: konsola Xbox 360, Windows Live Essentials wraz z pocztą Hotmail, komunikatorem Windows Messenger oraz wirtualnym dyskiem SkyDrive, rozwiązania wspierające zarządzanie z rodziny Microsoft Dynamics, aplikacje serwerowe Microsoft Windows Server System, platforma Windows Azure oraz technologia Microsoft.NET. Microsoft jest również liderem w zakresie rozwiązań Cloud Computing, dostarczając zarówno aplikacje, infrastrukturę jak i platformę programistyczną w formie usług za pośrednictwem chmury obliczeniowej.
Microsoft Corporation powstał w 1975 roku w USA, a polski oddział firmy istnieje od 1992 r. W swoich filiach na całym świecie Microsoft zatrudnia blisko 90 tys. specjalistów z różnych dziedzin, w tym ponad 300 osób w Polsce. Ponadto, w Łodzi i Poznaniu działają Centra Innowacji Microsoft. W Polsce Microsoft współpracuje z ponad 8 tysiącami partnerów i 20 tysiącami inżynierów.
Polski oddział Microsoft bierze aktywny udział w rozwoju gospodarki i społeczności lokalnej w Polsce. W ramach realizacji swojej strategii odpowiedzialności, polski oddział Microsoft koncentruje działania na zwalczaniu zjawiska „wykluczenia informacyjnego” poprzez upowszechnianie wiedzy i umiejętności informatycznych. W tym celu współpracuje z wieloma organizacjami pozarządowymi i wspólnie z nimi wspiera społeczności marginalizowane w dostępie do nowych technologii. W ramach programu „Microsoft dla non-profit”, Microsoft przekazuje również bezpłatnie swoje oprogramowanie na rzecz organizacji o charakterze społecznym. W 2007 roku Microsoft otrzymał tytuł Dobroczyńcy Roku 2006 w kategorii „Strategiczne programy społecznego zaangażowania firmy”, przyznany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce. Firma jest zaangażowana w działania w obszarze edukacji również poprzez projekt „Partnerstwo dla Przyszłości”, który w 2007 roku został wyróżniony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Głos Nauczycielski, otrzymując tytuł „Inicjatywy Edukacyjnej Roku 2007”. Od maja 2009 roku Microsoft we współpracy z Fundacją Dzieci Niczyje oraz Fundacją „Kierowca Bezpieczny” Krzysztofa Hołowczyca, prowadzi także inicjatywę na rzec bezpieczeństwa internetowego dzieci „3…2..1…Internet!”. W ramach kampanii ponad 100 tysięcy dzieci w całej Polsce dowiedziało się jak bezpiecznie korzystać z Internetu. W lipcu 2010 roku w Polsce odbyły się światowe finały największego konkursu technologicznego na świecie Imagine Cup, który jest organizowany przez Microsoft od 9 lat. Microsoft konsekwentnie potwierdza także swoją wysoką pozycję wśród pracodawców, zajmując od kilku lat czołowe miejsca w badaniu prowadzonym przez Hewitt Associates i zdobywając tytuł „Najlepszego Pracodawcy w Polsce”.
Zapraszamy do odwiedzenia polskiej strony firmy Microsoft pod adresem: http://www.microsoft.com/poland lub kontaktu z Centrum Obsługi Klienta Microsoft pod numerem 0 801 802 000 (opłata według stawek Twojego operatora).
***
Microsoft Windows, Windows Mobile, Visual Studio, Windows Server System, Windows Server, SQL Server, Visual Studio, BizTalk Server, Microsoft Dynamics są zarejestrowanymi znakami towarowymi, bądź znakami towarowymi Microsoft Corp. w Stanach Zjednoczonych i/lub w innych krajach. Nazwy wymienionych firm i produktów mogą być zastrzeżonymi znakami towarowymi ich właścicieli.