W obliczu rosnącej liczby wypadków drogowych z udziałem rowerzystów polscy samorządowcy szukają nowych sposobów, aby uczynić przestrzeń publiczną bardziej funkcjonalną i bezpieczną. Inwestycje w infrastrukturę miejską, takie jak nowe parki, ośrodki sportowe czy place zabaw, coraz częściej uwzględniają elementy zwiększające bezpieczeństwo użytkowników. Kluczowym celem jest wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań, które zminimalizują potencjalne zagrożenia również dla uczestników ruchu drogowego.
Jak podaje Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, w pierwszych pięciu miesiącach 2023 roku odnotowano aż 1089 wypadków z udziałem rowerzystów, w wyniku których zginęło 54 osób, a 990 zostało rannych. To zatrważające statystyki, które zmuszają do poszukiwania skutecznych rozwiązań, mających na celu poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego poruszających się na dwóch kołach.
Jednym z innowacyjnych rozwiązań, które zwiększa widoczność rowerzystów korzystających ze ścieżek rowerowych jest BikeWatch. To urządzenie skonstruowane w oparciu o zaawansowany czujnik umieszczony w koszu na śmieci, który potrafi wykrywać zbliżających się cyklistów z odległości 15-20 metrów. Ponadto sygnalizator, informuje kierowców o obecności użytkowników na ścieżce rowerowej, co stanowi znaczące zabezpieczenie na drogach, zwłaszcza w miejscach, gdzie ścieżki rowerowe łączą się z przejściami dla pieszych.
– Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej skupia się na inwestycjach, edukacji i legislacji. BikeWatch wpisuje się doskonale w pierwszy z tych filarów, oferując nowoczesne rozwiązanie, które może być szybko wdrażane na drogach i ścieżkach rowerowych i jest o wiele tańsze niż instalacja sygnalizacji świetlnej – mówi twórca BikeWatch, właściciel i prezes Primario Grande Sp. z o.o.
BikeWatch przeszedł już testy na różnych skrzyżowaniach w województwie kujawsko-pomorskim, a obecnie prowadzone są negocjacje mające na celu włączenie tego urządzenia do katalogu znaków drogowych. Urządzenie może być umieszczone w pasie zieleni, co daje większą elastyczność w jego rozmieszczeniu. Planowane są oficjalne testy we współpracy z jedną z Wojewódzkich Komend Policji.
Opatentowane już urządzenie jest zasilane energią słoneczną, co czyni je ekologicznym i ekonomicznym w użytkowaniu. Producent paneli słonecznych udziela aż 15-letniej gwarancji, a firma odpowiedzialna za BikeWatch, Primario Grande S.A., oferuje 5 lat gwarancji, z opcją przedłużenia o kolejne 5 lat.
– BikeWatch spełnia rolę kosza na śmieci, którego deficyt obserwujemy właśnie przy ścieżkach rowerowych. Co więcej, posiada funkcje, które samorządy poszukują w projektach z zakresu małej architektury. Mam tu na myśli urządzenia o niezawodnej konstrukcji, odporne na akty wandalizmu, których budowa zapobiega ingerencji w elementy wewnętrzne oraz demontaż części. To sprzęty, które nie wymagają specjalnych zabiegów konserwacyjnych, a jednocześnie są odporne na wpływ warunków atmosferycznych i normalnego zużycia. W skrócie to właśnie takie rozwiązania, które będą służyły mieszkańcom przez wiele lat – dodaje Rafał Topolewski.
BikeWatch kierowany jest do samorządów, które pragną wprowadzać nowoczesne, ekologiczne rozwiązania, podnoszące poziom bezpieczeństwa rowerzystów. Twórca urządzenia planuje również ekspansję zagraniczną, zwłaszcza na rynki zachodnie. Doświadczenie zbierane na rynkach, gdzie rower to popularny środek transportu, pozwoli na lepsze zrozumienie i skuteczną walkę z zagrożeniami dla rowerzystów na naszych drogach.