w

Beton komórkowy – uniwersalne zastosowanie, wysokie korzyści

Beton komórkowy to uniwersalny materiał budowlany znajdujący zastosowanie zarówno w ścianach nośnych, jak i nienośnych we wszystkich rodzajach budynków. Robert Janiak, Product Manager firmy H+H wyjaśnia, dlaczego beton komórkowy stał się najczęściej wybieranym materiałem ściennym.

Beton komórkowy – uniwersalny materiał budowlany

Cechą charakterystyczną tego materiału jest porowata struktura wewnętrzna. Powietrze zamknięte w wewnętrznych porach pełni rolę bardzo dobrego izolatora i to właśnie dzięki niemu beton komórkowy uzyskuje jedną ze swoich najważniejszych zalet – wysoką izolacyjność termiczną. Jest również odpowiednio wytrzymały i odporny na działanie czynników zewnętrznych. Dzięki temu bloczki z betonu komórkowego znajdują zastosowanie zarówno w budownictwie mieszkaniowym, przemysłowym, jak i rolniczym. 

Współczesne wyroby budowlane podlegają rygorystycznym regulacjom, które mają zapewniać zarówno bezpieczeństwo konstrukcji, jak również użytkowania wznoszonych budynków, w tym zdrowia przebywających wewnątrz osób. Zgodnie z ustaleniami normy PN-EN 771-4 autoklawizowany beton komórkowy został sklasyfikowany jako materiał, do zastosowań w elementach nośnych i nienośnych wszystkich rodzajów budynków, obejmując zarówno ściany wykonywane w technologii jedno jak i wielowarstwowej, szczelinowe, działowe, oporowe, piwniczne, poniżej poziomu gruntu a także w takich ścianach jak te przeznaczone do ochrony ogniowej czy izolacji cieplnej bądź akustycznej, mówi Robert Janiak.

Możliwości techniczne materiałów ABK

Beton komórkowy to dziś najczęściej wykorzystywany materiał do budowy domów. Jak podaje Stowarzyszenie Producentów Betonów (SPB), sięga po niego ponad 40 % inwestorów, co wyprzedza wszystkie inne dostępne na rynku rozwiązania techniczne.

Wśród najczęściej pojawiających się pytań o właściwości betonu komórkowego jest
to o możliwości zastosowania go jako elementu nośnego. Zależnie od klasy gęstości elementy ABK uzyskują wytrzymałość od 1,5 do 6,0 MPa, co dla ściany o grubości 24 cm przekłada się na nośność charakterystyczną na poziomie od 163 do 790 kN. Oznacza to, że są w stanie w takim przypadku przenieść obciążenia nawet prawie 80 ton. Jednocześnie to bardzo lekki materiał i dla budynku jednorodzinnego o typowej wielkości masa murów przy użyciu betonu komórkowego to zaledwie 40 ton,
podpowiada ekspert H+H.

Przy zastosowaniu bloczków z betonu komórkowego możemy zatem bezpiecznie wznosić nawet kilkukondygnacyjne budynki niewymagające wzmocnienia żelbetowym szkieletem. Przykładem bloczków o wysokiej nośności, które umożliwiają takie rozwiązania są np. H+H Gold+ Bloczki 6,0-700 z wytrzymałością na ściskanie równą 6,0 MPa. 

Właściwości ścian z betonu komórkowego

Wśród kryteriów, które decydują o wyborze bloczków z betonu komórkowego jest ich znakomita izolacyjność termiczna przewyższająca typowe materiały ścienne takie jak pustaki ceramiczne, cegły klinkierowe, czy drewno. Choć za termoizolacyjność zazwyczaj odpowiadają głównie materiały ociepleniowe, to użycie w warstwie nośnej bloczków zapewniających dodatkową ochronę termiczną zapewni dodatkowe wsparcie w utrzymaniu odpowiedniej temperatury w budynku i niższe rachunki w okresie jego eksploatacji.

Właściwości termiczne bloczków H+H SUPERTERMO pozwalają na wznoszenie ścian spełniających wszystkie wymagania nawet w przypadku niezaizolowanych dodatkowo przegród jednowarstwowych Przy odpowiednich warstwach izolacyjnych dużo łatwiej uzyskamy też standard domu pasywnego czy zeroenergetycznego. To także doskonałe rozwiązanie w przypadku ograniczonego budżetu, gdy w pierwszym etapie wznosimy budynek bez ocieplenia, ale spełniający wymagania i zapewniający odpowiedni stopień ochrony przed stratami ciepła, mówi Manager H+H.

Do zalet betonu komórkowego zalicza się również jego wysoką odporność na ogień i łatwość obróbki, która pozwala na swobodną zmianę kształtu bloczków i ich dopasowanie do wymogów projektowych zarówno na budowie, jak i podczas aranżacji pomieszczeń.

Beton komórkowy to materiał stale udoskonalany pod względem właściwości termicznych czy akustycznych, ale także pod wieloma względami bardziej ekologiczny od innych wyrobów obecnych na rynku. Jego produkcja pochłania najmniej energii spośród dostępnych obecnie rozwiązań murowych, a wynikająca z małej gęstości objętościowej niewielka masa bloczków oznacza poza łatwością prowadzenia prac także mniejsze zużycie paliwa przy transporcie materiałów od producenta do końcowego odbiorcy. H+H jako odpowiedzialny producent materiałów budowlanych zobowiązał się do osiągnięcia zerowej emisji netto w naszych działaniach i produktach do roku 2050 r. Od 4. lat corocznie publikujemy ogólnodostępne Raporty Zrównoważonego Rozwoju H+H podsumowujące osiągane przez nas w tym kierunku postępy, podsumowuje ekspert H+H.

H+H TERMO i H+H SUPERTERMO to najcieplejsze bloczki z betonu komórkowego z oferty H+H pozwalające na jeszcze większe obniżenie wskaźnika przenikania ciepła murowanych przegród, a więc także na znaczne oszczędności w zakresie konieczności zapewnienia odpowiedniej ilości energii dla budynku. Dzięki ich właściwościom nadają się do stosowania także w budownictwie pasywnym, a nawet zero-energetycznym. Fot. H+H

Napisane przez FlyPR

Wszystkie światła na Nowodvorski Lighting! Marka świętuje 30-lecie istnienia

NOWOŚĆ! Samowulkanizujące osłony Arma-Chek Wrap – jeszcze szybsza i łatwiejsza ochrona izolacji technicznych