w , , ,

Bauhaus – sposób, w jaki postrzegamy design

Bauhaus nie jest tylko ruchem artystycznym – to manifest nowoczesnego myślenia o przestrzeni, formie i funkcji. Powstały ponad sto lat temu, pozostaje jednym z najsilniejszych filarów współczesnego wzornictwa i architektury. Minimalizm, funkcjonalność i bezkompromisowa prostota – to cechy, na których zbudowano jego filozofię. Jak szkoła, której działalność zakończyła się w latach 30., zdołała na stałe odmienić sposób, w jaki postrzegamy design?

Początek epoki nowoczesnego projektowania

W 1919 roku Walter Gropius, architekt i wizjoner, powołuje do życia szkołę w niemieckim Weimar, która zmieni historię sztuki użytkowej. Bauhaus, czyli „dom budowy”, miał zredefiniować myślenie o przestrzeni. Jego celem było połączenie sztuki, rzemiosła i technologii –  tak by przedmioty codziennego użytku i przestrzenie, w których żyjemy, były nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim funkcjonalne. W świecie, który dopiero podnosił się po wojnie, idea ta wydawała się rewolucyjna – i rzeczywiście taką była.

– W 1925 roku Bauhaus przeniósł się do Dessau, gdzie powstał jego ikoniczny kampus, czyli surowa, geometryczna bryła, w której każde okno i każda linia miały swoje uzasadnienie. Był to fizyczny manifest założeń szkoły: żadnych zbędnych ozdób, tylko forma podążająca za funkcją. Gdy w 1933 roku nazistowski reżim zamknął Bauhaus w Berlinie, idea nie umarła. Wręcz przeciwnie – rozsiała się po świecie, wpływając na architekturę i design od Nowego Jorku po Tel Awiw – mówi Aldona Mioduszewska, Dyrektor Marketingu Galerii Wnętrz DOMAR.

Ikony Bauhausu

Gropius nie działał sam. Bauhaus stał się areną dla największych umysłów swojej epoki. Wassily Kandinsky eksplorował teorię koloru i abstrakcji, tworząc język wizualny, który do dziś inspiruje grafików i architektów. Paul Klee, poeta formy, przekładał muzykę na płótno, ucząc studentów, jak uchwycić emocję w geometrii.

– Marcel Breuer wynalazł meble, które do dziś pozostają synonimem modernizmu – jego krzesło Wassily czy krzesło Cesca to ikony współczesnych wnętrz. Ludwig Mies van der Rohe, ostatni dyrektor Bauhausu, stworzył zasady, na których do dziś opiera się modernistyczna architektura – jego hasło „mniej znaczy więcej” stało się mottem pokoleń projektantów. Wśród twórców była też Gunta Stölzl, pionierka tekstyliów Bauhausu, której geometryczne wzory rewolucjonizowały myślenie o tkaninach – wymienia Aldona Mioduszewska z Galerii Wnętrz DOMAR.  

Bauhaus w domu – funkcjonalność, która przetrwała próbę czasu

Jak wyglądałoby wnętrze inspirowane Bauhausem? To przestrzeń, w której nie znajdziemy nadmiaru dekoracji, a każdy element ma swoje miejsce i cel. Otwarta przestrzeń, naturalne światło i materiały najwyższej jakości – to kluczowe cechy.

– W salonie królują meble z giętej stali i skóry, jak fotel Barcelona autorstwa Miesa van der Rohe. Na biurku może stać lampa Wagenfelda – ponadczasowe połączenie szkła i metalu. Krzesło Cesca, z giętej stali i plecionki trzcinowej, łączy lekkość z trwałością. Dywany i tekstylia inspirowane geometrycznymi wzorami Bauhausu dodają wnętrzu rytmu i dynamiki. Ale Bauhaus to nie tylko meble – to sposób myślenia o przestrzeni. Aranżacja wnętrz powinna odpowiadać na realne potrzeby użytkownika, eliminując zbędne detale. Okna powinny wpuszczać jak najwięcej światła, a kolory – być harmonijne, często inspirowane naturą. W łazienkach króluje prostota: białe płytki, surowe formy, armatura o klarownym designie – wskazuje Sylwia Gulewicz-Wysocka, architektka Galerii Wnętrz DOMAR.  

Choć Bauhaus kojarzy się z latami 20. i 30., jego idee znajdują odzwierciedlenie w najbardziej luksusowych projektach XXI wieku. Lofty z surowymi betonowymi ścianami i otwartą przestrzenią, designerskie meble o geometrycznych kształtach, a nawet współczesne technologie, takie jak inteligentne systemy zarządzania domem – to wszystko wywodzi się z myśli Bauhausu. Dzisiejsi projektanci kontynuują tę filozofię, tworząc meble i wnętrza, które łączą prostotę z funkcjonalnością.

Bauhaus – synonim ponadczasowego stylu

Bauhaus to nie moda, to filozofia. To sposób patrzenia na świat, w którym piękno wynika z użyteczności. Mimo upływu dekad, jego wpływ na architekturę i wzornictwo nie słabnie – wręcz przeciwnie, w erze minimalistycznych trendów i poszukiwania harmonii we wnętrzach, Bauhaus powraca ze zdwojoną siłą.

Jeżeli chcemy zobaczyć, jak Bauhaus inspiruje współczesne wnętrza, to zajrzyjmy do Galerii Wnętrz DOMAR. W salonach wielu producentów znajdziemy designerskie rozwiązania, które łączą funkcjonalność z doskonałym stylem.

Napisane przez GutPR

Jesteśmy kreatywnym zespołem z potencjałem i dużym doświadczeniem w branży budowlanej, wnętrzarskiej, internetowej, finansowej, spożywczej, kosmetycznej, motoryzacyjnej, prawnej, IT i wielu innych. Stawiając na ciągły rozwój, ciągle wyznaczmy sobie nowe cele i z entuzjazmem przyjmujemy kolejne wyzwania, co przekłada się na coraz bogatsze portfolio naszych usług.

Dzięki systematycznej, obustronnie korzystnej współpracy z dziennikarzami i partnerami oraz praktycznemu doświadczeniu współpracowników, realizujemy powierzone nam zadania na najwyższym poziomie.

Nasz profesjonalizm znajduje odzwierciedlenie w referencjach od wielu naszych dotychczasowych Partnerów Biznesowych. Minimalizujemy wydatki, a także szanujemy czas naszych Klientów, osiągając najwyższą efektywność prowadzonych projektów.

Nasze zaangażowanie nie kończy się na jednostkowym projekcie dla Klienta, budujemy długotrwałe, obustronnie korzystne relacje biznesowe, proponując Klientowi nowe drogi decyzyjne dla rozwoju biznesu. Czyni to naszą współpracę nie tylko efektywną, ale i daleko wybiegającą w przyszłość.

Premiera robota sprzątającego klasy premium Narwal Freo Z10

Harmonia, światło i ponadczasowa elegancja w skandynawskim stylu