Dzięki miejskiej dotacji – w tym roku jest to kwota 25 tysięcy zł – od 2009 roku w Toruniu powstaje najbardziej aktualne, internetowe kompendium wiedzy o współczesnych, toruńskich twórcach kultury. Aktualnie jest w nim już 430 haseł – biogramy plastyków, muzyków, literatów, aktorów, fotografików, a także konserwatorów, muzealników i architektów.
– Warunkiem zamieszczenia biogramu w początkowej edycji informatora było prowadzenie działalności artystycznej w Toruniu lub na rzecz Torunia w ciągu co najmniej pięciu lat, z przyjętego na wstępie zasięgu chronologicznego lat 1998-2008 – mówi Maria Śliwińska, dyrektor Międzynarodowego Centrum Zarządzania Informacją ICIMSS. – W roku 2010 poszerzyliśmy jednak ten zasięg, uznając cezurę 1980-2010 za bardziej adekwatną dla zaprezentowania aktywności kulturalnej Torunia. Poszerzyliśmy też grono osób objętych naszym zainteresowaniem o animatorów i organizatorów działalności kulturalnej.
Materiały do informatora są zbierane poprzez ankietę, rozesłaną do wszystkich instytucji kultury, których pracownicy powinni być uwzględnieni w tym wykazie. Ankieta jest także dostępna na stronie ICIMSS. Ponadto zespół redakcyjny kontaktuje się z samymi artystami, prosząc o wypełnienie formularzy i dostarczenie materiałów ilustracyjnych. Od roku 2010 do informatora dołączane są także biogramy twórców, których działalność trwała w Toruniu krócej niż 5 lat.
Większość biogramów stworzono na podstawie ankiet, resztę w oparciu o dostępne źródła publikowane, dlatego informator jest stale aktualizowany i korygowany. Przy cześci sylwetek umieszczone są przykłady twórczości: fragmenty dzieł literackich, zdjęcia obrazów, zdjęcia ze spektakli teatralnych, fragmenty nagrań. Jeżeli artyści, instytucje i organizacje posiadają własne strony, ich adres jest również podany.
Oprócz biogramów w informatorze jest też wiele cennych wiadomości o zespołach, instytucjach kultury, organizacjach pozarządowych czy wydarzeniach kulturalnych. W strukturze witryny widnieją następujące działy: twórcy, zespoły, instytucje, organizacje, wydarzenia. W kategorii zespołów są wyszczególnione: zespoły folklorystyczne, konserwatorskie, muzyczne, taneczne, teatralne i filmowe. Instytucje podzielone zostały na: biblioteki i archiwa, domy kultury i ośrodki kultury, galerie, kluby, muzea oraz teatry i kina. Wśród organizacji wyodrębnione zostały: fundacje, stowarzyszenia, towarzystwa oraz związki twórcze. Natomiast wydarzenia wstępnie zostały podzielone na: literackie, muzyczne, plastyczne, teatralne i filmowe oraz inne, które w miarę rozwoju informatora będą mogły podlegać dalszemu podziałowi.
Wszystkie hasła dostępne są w ramach swoich kategorii w układzie alfabetycznym , a ponadto możliwe jest szybkie dotarcie do poszukiwanego hasła według alfabetu zamieszczonego na wstępie. W przypadku zainteresowania kategoriami twórców, zespołów, instytucji i wydarzeń skorzystać można z menu z prawej strony i dokonać na tej podstawie wyboru rzeczowego .
Informator Twórcy Kultury Torunia jest stale rozbudowywany i uaktualniany. W tej sprawie można się kontaktować z zespołem redakcyjnym drogą elektroniczną: [email protected] , poprzez formularz kontaktowy na stronie, bądź też telefonicznie pod numerem 56-65-39-740.
W skład zespołu autorskiego informatora Twórcy Kultury Torunia wchodzą: Małgorzata Masłowska (pomysłodawca i główny koordynator kontaktów z artystami), Małgorzata Baka-Theis, Paulina Bolinowska, Anna Cyrklaff, Anna Marcinkiewicz, Alicja Saar-Kozłowska, Maria Śliwińska, Marek Wieczorek. Ponadto, przy tworzeniu tej publikacji współpracowali: Piotr Kożurno, Sebastian Michałek, Łukasz Wudarski, Grażyna Zielińska. Za redakcję biogramów odpowiada Maria Śliwińska. Projekt graficzny powstał jako rezultat wyboru najlepszej z przedstawionych ofert, którą okazała się oferta firmy Luk4. Większość dostępnych materiałów ilustracyjnych pochodzi od samych artystów. Część zdjęć udostępnił Wojciech Szabelski.
Twórcy informatora planują też jego wydanie w formie publikacji książkowej i elektronicznej (DVD), obejmującej na początek 30-lecie dorobku kulturalnego Torunia, czyli lata 1980-2010.