To doskonała okazja do uzupełnienia zbiorów lub rozpoczęcia przygody z kolekcjonowaniem sztuki najnowszej. Tym razem zaprezentowanych zostało w ofercie 100 starannie wyselekcjonowanych prac. Atrakcyjna cena wywoławcza (500 zł) sprawi, że na aukcji z pewnością pojawi się wiele nowych twarzy. Młodzi, początkujący kolekcjonerzy to szansa i przyszłość polskiego rynku sztuki.
Obyczaj kupowania sztuki najnowszej jest wciąż mało rozpowszechniony w Polsce. W przeciwieństwie do krajów zachodnich, Polacy – nawet ci zarabiający znacznie powyżej średniej – nieczęsto zaglądają do sprzedających prace młodych twórców prywatnych galerii. Odstrasza ich niepewność własnych gustów oraz ceny obrazów. Ceny te kształtują się na poziomie od kilku (2-3) do kilkunastu tysięcy złotych. Trudno ocenić, na ile cenowe oczekiwania artystów i prowadzących galerie marszandów są zasadne. Początkujący, słabo orientujący się w rynku kolekcjoner boi się przepłacić.
Właśnie do takich klientów skierowana jest oferta Aukcji Młodej Sztuki. Wystawione na aukcji prace przeszły najpierw selekcję – zostały ocenione przez komisję ekspercką Domu Aukcyjnego. Mając do dyspozycji ciekawą ofertę, kupujący ma szansę, kierując się już własnym gustem, nabyć interesującą pracę w cenie, jaką podyktuje rynek – żywioł licytacji. Często udaje się zakupić obiekt w cenie kilkakrotnie niższej niż ceny galeryjne analogicznych prac. Czasem jednak obraz tak bardzo podoba się kupującym, że „biją się” o niego do ceny znacznie przekraczającej ceny w galeriach. Jedno jest pewne – dla kolekcjonerów to prawdziwe „polowanie” przynoszące satysfakcję i radość. Można cieszyć się w równym stopniu ze „złapanej okazji” jak i wygranej po ciężkim boju walki.
Wydarzeniem najbliższej aukcji jest pojawienie się po raz pierwszy pracy Normana Leto (ur. 1980), jednego z najbardziej rozpoznawalnych na Zachodzie polskich młodych twórców, który ma już za sobą kilka lat błyskotliwej kariery. Leto jest samoukiem specjalizującym się w dziedzinie video i nowych mediów. Debiutancki, indywidualny pokaz jego prac miał miejsce w 2007 roku w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. W ramach wystawy artysta przedstawił sekwencje video oraz cyfrowe symulacje zachowania tłumu (oparte na algorytmach sztucznej inteligencji). Ekspozycja nosiła tytuł „Negatywne aspekty nadmiernej wolności w wieku lat 26”. W tym samym roku prace artysty zostały pokazane podczas biennale młodej sztuki europejskiej Jeune Création Européene w Paryżu. Kuratorzy Stach Szabłowski i Marcin Krasny zaprosili Leto do wzięcia udziału w wystawie „Establishment” oraz wystawienia swoich prac video i 3d wśród prac innych młodych artystów. Otwarcie wystawy miało miejsce w czerwcu 2008 roku w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. Praca „Buttes Monteaux I” została zakupiona i włączona na stałe do kolekcji CSW. W tym samym roku Leto zaprezentował swoje prace podczas grupowej wystawy „Perfect Summer” w nowojorskiej Vertexlist Gallery zajmującej się sztuką nowych mediów. Norman Leto znalazł się na pozycji nr 2 z 230 możliwych w rankingu młodych artystów „Kompas Młodej Sztuki 2010” publikowanym przez „Rzeczpospolitą”. Jego obrazy, podobnie jak filmy, naznaczone są cechami ekspresjonistycznymi i figuratywnymi, poruszają motywy społeczne, ale przede wszystkim wątki autobiograficzne. Ważną techniką stosowaną przez artystę są symulacje komputerowe. Na aukcji zaprezentowana zostanie minimalistyczna, a równocześnie ekspresyjna praca malarska z 2008 roku zatytułowana „Golden Hair”.
Znaczące sukcesy artystyczne, w tym również zagraniczne, ma za sobą Agata Pierzchanowska (ur. 1987) sygnująca swe prace pseudonimem „Peperski”. Graficzka zdobyła, będąc jeszcze na studiach (od 2007 roku studiuje Grafikę Warsztatową na Universität für angewandte Kunst w Wiedniu), I miejsce w konkursie na design limitowanej serii wiedeńskich czekoladek z Mozartem (Mozartkugeln) firmy Mirabell. Jest także autorką szaty graficznej obchodów roku Chopinowskiego w Austrii. Stworzony przez nią cykl grafik, „Chopin2010byPeperski” został włączony w ekspozycję wnętrz reprezentacyjnych Muzeum Chopina w Warszawie. Podczas październikowej aukcji będzie można licytować jej serigrafię z 2010 roku.
Prace zaprezentowane w katalogu zwracają uwagę różnorodnością, zarówno pod względem tematu jak i sposobu jego ujęcia. Prezentują pełen wachlarz aktualnych tendencji w sztuce. Detal krajobrazu w pracach Dominika Woźniaka (ur. 1983) czy Magdaleny Laskowskiej (ur. 1985) kontrastuje z malarskim, wręcz abstrakcyjnym, podejściem Justyny Bieńkowskiej (ur. 1987) czy Agaty Czarneckiej (ur. 1986) do tego samego zagadnienia. Jednocześnie pojawia się szereg prac ukazujących codzienność i ją komentujących, czego przykładem są obrazy Krzysztofa Bryły (ur. 1984) czy Laury Paweli (ur. 1977).
Interesujące wydaje się podejście artystów do roli kobiety oraz kwestii identyfikacji płciowej. Prace Bartka Jarmolińskiego (ur. 1975),Elżbiety Leszczyńskiej (ur. 1983)czy Dominika Tarabańskiego (ur. 1982) ukazują w niemal brutalny sposób dramat współczesnego materializmu i przedmiotowego traktowania drugiego człowieka. Warto zwrócić uwagę na interesujące debiuty, prace niedawnych absolwentów ASP. Tegorocznych absolwentów uczelni artystycznych (m.in. Aleksandra Kowalczyk , Justyna Strąk czy Anna Knop ) wyróżniono w katalogu specjalnym znakiem „Dyplom 2011”. To ważna wskazówka dla kupujących i inwestorów: Zwróć uwagę na debiut!
Aukcja odbędzie się w Domu Aukcyjnym DESA Unicum, Marszałkowska 34-50, dn. 20 października 2011 roku, o godz. 19. Wystawa obiektów aukcyjnych od 10 października w Salonie Wystawowym Marchand, Pl. Konstytucji 2, czynna od poniedziałku do piątku w godz. 11-19 oraz w soboty 11-16.