w

Antonio Tajani, Komisarz UE ds. Przemysłu i Przedsiębiorczości gościem EEC 2011

Antonio Tajani sprawuje funkcję Wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej i Komisarza UE ds. Przemysłu i Przedsiębiorczości od lutego 2010 roku. Jego poprzednik, Günter Verheugen, Komisarz UE ds. Przedsiębiorstw i Przemysłu w latach 2004-2010, również zapowiedział swą obecność na tegorocznym Europejskim Kongresie Gospodarczym.

Moim celem jest stworzenie warunków, w których przedsiębiorczość będzie nagradzana. Zabiegamy o to, by nauczanie przedsiębiorczości stało się integralnym elementem programów szkolnych na wszystkich poziomach edukacji w państwach członkowskich* podkreślał Antonio Tajani obejmując funkcję Komisarza ds. Przemysłu i Przedsiębiorczości. O realizacji tych założeń oraz o działaniach na rzecz wzrostu gospodarczego w Europie włoski polityk opowie 16 maja br. podczas inauguracji Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2011 w Katowicach.

W uroczystym otwarciu największej imprezy biznesowej w Europie Środkowej udział wezmą również m.in.: Jerzy Buzek, Przewodniczący Parlamentu Europejskiego oraz Donald Tusk, Prezes Rady Ministrów RP, Petr Nečas, Premier Czech, Victor Orbàn, Premier Węgier i Iveta Radičová, Premier Słowacji.

Obecność na zbliżającym się Europejskim Kongresie Gospodarczym 2011 zapowiedzieli już także m.in.: Janusz LewandowskiGünter Verheugen, Komisarz UE ds. Przedsiębiorstw i Przemysłu w latach 2004-2010, Komisarz UE ds. Rozszerzenia w latach 1999-2004oraz czołowi polscy politycy, m.in.: Elżbieta Bieńkowska, Minister Rozwoju Regionalnego; Aleksander Grad, Minister Skarbu Państwa; Andrzej Kraszewski, Minister Środowiska i Lech Wałęsa, Prezydent RP w latach 1990-1995.

Europejski Kongres Gospodarczy 2011 odbędzie się w dniach 16-18 maja w Katowicach. W blisko 100 sesjach, debatach i wydarzeniach towarzyszących weźmie udział około 4500 gości z Polski i z zagranicy. Na trzy dni stolica Górnego Śląska stanie się areną biznesowych spotkań i dyskusji o najważniejszych problemach polskiej i europejskiej gospodarki. Wiodącym tematem tegorocznej edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego będzie konkurencyjna gospodarka Europy. Ważnym obszarem dyskusji będzie także sytuacja finansów publicznych krajów członkowskich Unii oraz nowa perspektywa finansowa UE.

*źródło: „Tajani: Małe firmy uratują Europę”, Polska The Times, 24 maja 2010 r.

***

Antonio Tajani, Komisarz Unii Europejskiej ds. Przemysłu i Przedsiębiorczościdodatkowe informacje**

Plany Komisarza dotyczące nowej polityki przemysłowej Unii Europejskiej skupiają się na promowaniu innowacyjności w połączeniu ze zrównoważonym rozwojem. Jest zwolennikiem idei prowadzenia „zielonej” gospodarki rozsądnie skoordynowanej z polityką przemysłową w walce ze zmianami klimatycznymi. Innowacyjność i standaryzacja to według Tajaniego metody na ograniczanie kosztów i koordynację wysiłków państw członkowskich na rzecz przeciwdziałania kryzysom gospodarczym i społecznym. 

Od maja 2008 roku do lutego 2010 roku Tajani był w poprzedniej Komisji Jose Manuela Barroso komisarzem ds. transportu i wiceprzewodniczącym KE.

Urodzony w 1953 roku w Rzymie Tajani ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie La Sapienza w tym mieście. Zna francuski i angielski. Żonaty, ma dwoje dzieci.

Był kontrolerem lotów, oficerem włoskiego lotnictwa wojskowego, dziennikarzem parlamentarnym oraz wydawcą czasopisma "Il Settimanale". Był też prezenterem programu informacyjnego w stacji Radio 1 i kierował rzymskim biurem wydawniczym gazety "Il Giornale". Ponadto był korespondentem specjalnym w Libanie, w byłym ZSRR oraz w Somalii.

W 1994 pełnił funkcję rzecznika prasowego w pierwszym rządzie premiera Silvia Berlusconiego. W tym samym roku znalazł się wśród założycieli nowej partii politycznej – Forza Italia.

Od 1994 roku przez trzy kadencje sprawował mandat posła do Parlamentu Europejskiego. W czasie tych 15 lat pracował m.in. w Komisji Spraw Zagranicznych, Komisji Konstytucyjnej oraz Komisji Transportu i Turystyki.

Był też członkiem Konwentu, który przygotował tekst Konstytucji Unii Europejskiej, unijnego traktatu odrzuconego w 2005 roku w referendach we Francji i Holandii.  Dwukrotnie w 2002 i 2006 roku był wybrany na wiceprzewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej – EPP. 

** źródło: europarlament.pap.pl

***

Organizatorem Europejskiego Kongresu Gospodarczego jest Grupa PTWP SA wydawca m.in. miesięcznika Nowy Przemysł oraz portalu WNP.pl. Współorganizatorami EEC są: Województwo Śląskie, Górnośląski Związek Metropolitalny oraz Miasto Katowice.

 

Więcej informacji o Europejskim Kongresie Gospodarczym 2011 – www.eec2011.eu

Zapraszamy również:

Facebook: http://www.facebook.com/EECKatowice

Twitter: https://twitter.com/EECKatowice

Blip: http://eeckatowice.blip.pl/

Wirtualne biuro prasowe: http://media.eec2011.eu/

Budowę domu powierz specjalistom

MEC Access – dział akcji specjalnych dla Finnair