w

WALKA O STABILNĄ I NOWOCZESNĄ ENERGETYKĘ DLA POLSKI TRWA

Close Up Of Woman Holding Smart Energy Meter In Kitchen Measuring Energy Efficiency

Branża urządzeń OZE bije na alarm: napaść Rosji na Ukrainę znacząco przyspieszyła unijneplany  odejścia   od   stosowania   paliw kopalnych   w   budynkach,   co   przekłada   się   na powszechne używanie w Europie urządzeń grzewczych korzystających z odnawialnych źródeł   energii.   Unijny   pakiet   REPowerEU,   zakłada   m.in.   ponad   dwukrotny   wzrost zastosowania pomp ciepła w ciągu najbliższych 5 lat i wprowadzenie europejskiego zakazu sprzedaży samodzielnych kotłów na paliwa kopalne (gaz, węgiel czy olej) już w 2029 roku. Tymczasem polski rząd nadal dofinansowuje tego typu rozwiązania i przyznaje dodatek węglowy. Gdzie sens i logika?

Wobec rosnących cen energii, kryzysu gospodarczego oraz powoli zbliżającej się katastrofy ekologicznej Unia Europejska zwróciła się w kierunku odnawialnych źródeł energii. Ogłoszony przez Komisję Europejską w marcu 2023 roku projekt Net Zero Industry Actwspiera nie tylkobadania   i   rozwój,   ale   także   wspomaga   wdrożenie   i   produkcję   urządzeń   grzewczych korzystających z OZE. Beneficjentami projektu są m.in. rządy Francji i Niemiec. W polityce klimatyczno-energetycznej   UE   podkreśla   się   znaczenie   sprężarkowych   pomp   ciepła,   jako najbardziej   efektywnych   technologii   grzewczych.   Będą   one   stanowiły   istotny   element bilansowania systemu energetycznego i zapewnią możliwość odciążania sieci energetycznej.Jest to rozwiązanie już wykorzystywane w wielu krajach Europy w połączeniu ze specjalnymi taryfami elektrycznymi. Tymczasem w naszym kraju brakuje kompleksowego kierunku działań w   zakresie   polskiej   produkcji   urządzeń   grzewczych   OZE,   w   tym   kotłów   na pellet oraz sprężarkowych pomp ciepła.

– Polska produkuje rocznie 1.800.000 ton pelletu, co może zastąpić gaz, węgiel i olej –jesteśmy   jednym   z   największych   producentów   tego   biopaliwa   w   Europie.   Biomasa   to bezcenny   polski   skarb,   który   może   zapewnić   nam   stabilność,   samowystarczalność   i bezpieczeństwo energetyczne. Dodatkowo kotły na biopaliwa stałe takie jak pellet drzewny, zrębkę czy drewno kawałkowe produkowane przez polskich producentów są rozwiązania nie kologicznymi, nie zanieczyszczają powietrza i są neutralne pod względem klimatycznym, w przeciwieństwie do kotłów na paliwa kopalne – gaz, węgiel, olej opałowy– tłumaczy dr Adam Nocoń, prezes Izby Gospodarczej Urządzeń OZE.

Polski rząd nie wspiera technologii urządzeń grzewczych korzystających z OZE, tzn. pompciepła i kotłów na biopaliwo stałe w postaci pelletu, za to wypłaca dodatek węglowy idotuje piece na paliwa kopalne, które za kilka lat mogą okazać się bezużyteczne. Brakuje także dodatkowych wymagań dla urządzeń OZE dopuszczonych do sprzedaży i dotowanych w krajowych programach wsparcia (pompy ciepła, kotły na pellet). Wiele urządzeń otrzymuje dofinansowanie   na   podstawie   niezweryfikowanych   deklaracji,   a   wymogi   ekoprojektu   sąnierealizowane.- 

Polski rynek zalewa fala tanich, azjatyckich pomp ciepła – jedynie 3% sprzedanych wubiegłym roku  urządzeń pochodziło  z Polski. My  chcemy zagwarantować  użytkownikom odpowiednią jakość i wydajność urządzeń, dlatego wystąpiliśmy do premiera Morawieckiegoz konkretnymi propozycjami mającymi na celu wdrożenie systemu kontroli i certyfikatów–mówi dr Nocoń z IGU OZE.

Napisane przez Anna Nosal

The Weeknd przeniesie fanów do metawersum na PGE Narodowym

TCL zobowiązuje się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla podczas TCL Global Ecosystem Partner Conference 2023