w ,

Pieniądz robi pieniądz: jak zarządzać wielkim majątkiem i pozostać milionerem?

Z roku na rok mamy coraz więcej milionerów

Z raportu „Global Wealth Databook 2023”[1] opracowanego przez bank Union Bank of Switzerland wynika, że w 2022 roku w Polsce żyło aż 90 tysięcy osób posiadających majątek w wysokości minimum 1 mln dolarów amerykańskich, liczonych w płynnych środkach finansowych. Wśród nich około 7 tysięcy mogło pochwalić się majątkiem wynoszącym ponad 5 mln dolarów. Te dane pokazują, że zapotrzebowanie na specjalistyczne usługi finansowe, w tym kompleksowe doradztwo związane z zarządzaniem majątkiem, jest w Polsce na wysokim poziomie. W rozmowie z Anną Marią Panasiuk, Wealth Advisor, poruszamy kluczowe kwestie dotyczące zabezpieczenia majątku, unikania błędów inwestycyjnych oraz wyboru odpowiednich doradców.

Mamy w Polsce coraz więcej młodych przedsiębiorców, czy inwestorów, których majątek powstaje na skutek talentu, rzutkości – po prostu polskiej przedsiębiorczości. Nie zawsze jednak takie majątki znajdują właściwą atencję, bo cały czas pochłania zarabianie pieniędzy, Nie starcza już czasu na inwestowanie, czy chociażby na pozyskiwanie nowej wiedzy jak taki majątek zabezpieczyć. Do tego dochodzą również kwestie finansowe, czy podatkowe związane z rozwijającym się, często międzynarodowo, biznesem. Tacy przedsiębiorcy potrzebują kompleksowego wsparcia w zarządzaniu swoimi aktywami i zindywidualizowanego podejścia do kwestii związanych z majątkiem.

 – Kluczowym momentem, w którym należy rozważyć opracowanie strategii zarządzania majątkiem, jest przekroczenie progu 10–15 milionów złotych lub posiadanie mocno zdywersyfikowanych inwestycji. Jeśli inwestujemy jednocześnie na giełdzie, w kryptowaluty, nieruchomości, a do tego prowadzimy własny biznes operacyjny, może się okazać, że nasza doba jest za krótka. Dodatkowo nie sposób być ekspertem w każdej dziedzinie. W takiej sytuacji wsparcie specjalistów staje się niezbędne. Trzeba podkreślić, że nie każdy kto posiada znaczny majątek potrafi nim odpowiednio zarządzać. To wymaga nie tylko umiejętności inwestycyjnych, lecz także strategicznego podejścia do zarządzania finansami – mówi Anna Maria Panasiuk, Wealth Advisor.

 

Pośpiech jest złym doradcą

Jednym z największych zagrożeń dla osób zamożnych, szczególnie tych, które dopiero co powiększyły swój majątek, jest przekonanie, że duże kwoty na koncie nigdy się nie skończą. Milionerzy często ulegają pokusie zakupu większego domu, luksusowego samochodu czy nieruchomości za granicą, zapominając, że w dłuższej perspektywie takie wydatki wiążą się z kosztami utrzymania, które mogą znacząco obciążyć budżet.

Dobrym przykładem są zwycięzcy loterii – wiele analiz potwierdza, że część z nich traci swoje wygrane w stosunkowo krótkim czasie. Z badań przeprowadzonych przez zespół Hankins, Hoekstra i Skiba wynika, że osoby, którym udało się wygrać duże sumę pieniędzy, są o 50 proc. bardziej narażone na bankructwo w ciągu najbliższych trzech do pięciu lat niż zwycięzcy małych nagród[2]. To samo dotyczy przedsiębiorców, którzy nagle sprzedali swój biznes. 

Częstym błędem inwestorów jest podejmowanie decyzji pod wpływem sugestii znajomych czy doradców – bez dokładnej analizy, w oparciu o emocje i z przekonaniem, że lepiej inwestować, niż tego nie robić. Pamiętajmy jednak, że nieprzemyślane decyzje mogą nas drogo kosztować – pośpiech jest złym doradcą. Nie trzeba inwestować pieniędzy w tydzień ani w trzy miesiące – można to zrobić w rok lub dwa lata. Wtedy gdy będzie się na to gotowym. Inną kwestią jest to, że wielu doradców łapie inwestora w pułapkę, bo to po prostu sprzedawcy produktów finansowych. Ich celem jest ulokowanie Twoich pieniędzy, ale to, ile na tym zarobisz, jest już dla nich mniej ważne. Dlatego warto szukać ekspertów, którzy nie mają konfliktu interesów i których celem jest nasz długoterminowy zysk – podkreśla ekspertka.

 

Nowoczesne struktury zarządzania majątkiem

Coraz częściej w kontekście efektywnego zarządzania majątkiem mówi się o fundacjach rodzinnych i spółkach inwestycyjnych. Pierwsze to stosunkowo nowe rozwiązanie prawne w Polsce, które umożliwia zarządzanie majątkiem rodzinnym w sposób uporządkowany i długoterminowy. Drugie z kolei specjalizują się w gromadzeniu kapitału od inwestorów, a następnie inwestują go w różne aktywa, takie jak nieruchomości, akcje, obligacje, jednostki uczestnictwa TFI czy inne instrumenty finansowe. Zarządzanie majątkiem w ramach spółki inwestycyjnej ma na celu pomnażanie wartości zgromadzonego kapitału, a także dywersyfikację ryzyka.

Wybór odpowiedniej struktury zależy od wielu czynników, takich jak struktura aktywów, miejsce zamieszkania właścicieli czy model sukcesji w rodzinie. W niektórych przypadkach lepszym rozwiązaniem od fundacji rodzinnej może być spółka inwestycyjna lub alternatywna spółka inwestycyjna. Przed podjęciem decyzji warto skonsultować się z ekspertami w dziedzinie prawa i finansów, aby dostosować strukturę do naszych potrzeb – podkreśla Anna Maria Panasiuk. – Co ważne takie wehikuły bardzo ułatwiają rozwijanie biznesu za granicą. Dobrze zaplanowana struktura pozwala na optymalne lokowanie nadwyżek finansowych, które mogą być reinwestowane w kolejne przedsięwzięcia, wykorzystane na zakup nieruchomości za granicą czy finansowanie edukacji dzieci na międzynarodowych uczelniach – dodaje.

 

Długoterminowe planowanie kluczem do sukcesu

Efektywne zarządzanie dużym majątkiem to nie tylko kwestia posiadania odpowiednich zasobów finansowych, ale przede wszystkim strategicznego podejścia. Kluczem do sukcesu jest dbałość o odpowiednią dywersyfikację portfela inwestycyjnego, co pozwala zminimalizować ryzyko i zwiększyć szanse na pomnażanie majątku. Nie mniej ważnym elementem w zarządzaniu majątkiem jest znajomość rynków finansowych, strategii inwestycyjnych oraz planowania sukcesji. 

Kluczowym elementem w zarządzaniu dużym majątkiem jest utrzymanie pełnej kontroli nad finansami, unikanie pochopnych decyzji i działanie w oparciu o długoterminowy plan, a nie chwilowe emocje. Zamiast tego, należy kierować się przemyślaną strategią, uwzględniającą długoterminowe cele oraz realistyczne prognozy rynkowe – podkreśla Anna Maria Panasiuk.

[1] Global Wealth Databook 2023

[2] https://scholarship.law.vanderbilt.edu/faculty-publications/1456/

Napisane przez v.agencjafaceit

Rekordowe zaangażowanie polskich pracowników