Rosnąca cyfryzacja niesie zarówno obietnicę zrównoważonego rozwoju, jak i istotne wyzwania środowiskowe i społeczne. Z jednej strony sztuczna inteligencja może wspierać realizację 134 z 169 celów szczegółowych SDGs, optymalizując zużycie energii, monitorując bioróżnorodność oraz wspierając gospodarkę cyrkularną. Jednak jej rozwój wymaga ogromnych ilości energii oraz wiąże się z możliwymi trudnościami.
Cyfryzacja a zrównoważony rozwój – wyzwania i szanse
Raport Digital Economy Report 2024 podkreśla, że cyfrowe technologie odpowiadają za emisję od 1,5% do 3,2% globalnych gazów cieplarnianych, a ich produkcja generuje rosnące zużycie surowców i energii. Wyprodukowanie standardowego laptopa wymaga zużycia blisko 1 000 kg różnych materiałów, a globalne zużycie energii przez kryptowaluty jest porównywalne z rocznym zużyciem energii przez Argentynę. Jednocześnie odpowiednio ukierunkowana cyfryzacja może wspierać monitorowanie i ochronę środowiska oraz optymalizować zużycie zasobów.
Wykorzystanie AI w gospodarce cyrkularnej umożliwia optymalizację recyklingu oraz efektywne zarządzanie surowcami, a cyfrowe systemy śledzenia surowców mogą znacząco zmniejszyć ilość odpadów. Rozwój technologiczny to jednak także ryzyko zwiększania się nierówności cyfrowych oraz utraty miejsc pracy przez automatyzację, co wymaga odpowiedzialnych regulacji oraz współpracy pomiędzy sektorem publicznym i prywatnym. Kluczowe staje się etyczne wdrażanie innowacji, które pozwolą na wykorzystanie cyfryzacji w sposób zrównoważony i korzystny dla środowiska.
Według Action Plan for a Sustainable Planet in the Digital Age konieczne są systemowe zmiany, aby technologie cyfrowe stały się realnym wsparciem dla ochrony planety, a nie dodatkowym obciążeniem.
Każdy przedsiębiorca dąży do optymalizacji zużycia surowców, produkcji konkurencyjnych produktów oraz minimalizacji kosztów energii, ciepła i wody. Aby to osiągnąć, kluczowe jest pozyskanie i analiza odpowiednich danych, które wskażą możliwości usprawnień w procesie produkcji. Cyfryzacja towarzyszy nam na każdym kroku – istotne jest, aby w pełni wykorzystać jej potencjał na rzecz zielonej transformacji, ponieważ rozwój technologii powinien być nie tylko opłacalny, ale także zgodny z wartościami zrównoważonego rozwoju – komentuje Maria Andrzejewska, dyrektor generalna UNEP/GRID-Warszawa.
Współpraca kluczem do sukcesu
Raporty ONZ i UNEP podkreślają znaczenie międzynarodowej współpracy w zakresie polityki i regulacji technologicznych. Sustainable Industry Lab 2025 będzie platformą do wymiany doświadczeń i budowania strategicznych partnerstw na rzecz zrównoważonej przyszłości przemysłu.
Konferencja Sustainable Industry Lab 2025 pod hasłem „Zintegrowana transformacja cyfrowa i środowiskowa: dekarbonizacja miast i przemysłu” to wyjątkowe wydarzenie poświęcone wyzwaniom i możliwościom związanym z cyfryzacją oraz jej wpływem na zrównoważony rozwój przemysłu. Liderzy biznesu, eksperci ds. technologii i zrównoważonego rozwoju oraz przedstawiciele sektora publicznego spotkają się 27 lutego 2025 w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie , aby omówić kluczowe strategie na rzecz odpowiedzialnej transformacji cyfrowej.
W programie przewidziane są wystąpienia ekspertów, panele dyskusyjne oraz warsztaty (laboratoria) w zakresie takich tematów jak:
Sztuczna inteligencja dla zrównoważonego rozwoju
Finansowanie transformacji cyfrowej i środowiskowej
Dane i ich wykorzystanie w procesach zrównoważonego zarządzania / ESG
Technologiczna rewolucja – zarządzanie wodą, energią i ciepłem
Rejestracja i pełna agenda wydarzenia dostępne są na stronie: https://www.sustainableindustrylab.eu/pl/
Organizatorem wydarzenia jest UNEP/GRID-Warszawa; współorganizatorem jest Miasto st. Warszawa. Patronatem honorowym objęły wydarzenie: Polska Prezydencja w Radzie Unii Europejskiej, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Konfederacja Lewiatan.
1.United Nations, Digital Economy Report 2024. Shaping an environmentally sustainable and inclusive digital future, [dostęp: https://unctad.org/publication/digital-economy-report-2024, 10.07.2024].
2.United Nations, Action Plan for a Sustainable Planet in the Digital Age, [dostęp: https://unctad.org/publication/digital-economy-report-2024, 02.07.2022].
O UNEP/GRID-Warszawa
Od 1991 roku UNEP/GRID-Warszawa realizuje w Polsce misję Programu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska (UNEP), działając na rzecz zrównoważonego rozwoju. Wspiera właściwe zarządzanie środowiskiem i ochronę różnorodności biologicznej. Propaguje postawę odpowiedzialności za środowisko w społeczeństwie i w biznesie. Specjalizuje się w pozyskiwaniu, przetwarzaniu i udostępnianiu informacji o środowisku oraz upowszechnianiu zastosowań nowoczesnych technologii informacyjnych, w tym systemów informacji geograficznej (GIS) i technologii satelitarnych. UNEP/GRID-Warszawa zostało ustanowione 17 września 1991 roku na mocy porozumienia zawartego pomiędzy Programem ONZ ds. Środowiska (UN Environment Programme, UNEP) a Rządem Polskim. Działa jako jeden z kilku ośrodków globalnej sieci GRID (Global Resource Information Database — światowa baza danych o zasobach Ziemi) utworzonej przez UNEP w celu wzmocnienia efektywnego zarządzania zasobami środowiska. Swoje działania realizuje we współpracy z organizacjami i instytucjami krajowymi oraz zagranicznymi. Jest partnerem jednostek samorządowych, oświatowych oraz firm wdrażających politykę społecznej odpowiedzialności biznesu. UNEP/GRID-Warszawa ma status organizacji pozarządowej i działa w strukturze Narodowej Fundacji Ochrony Środowiska.