W ubiegły piątek, 17 stycznia 2025 roku zakończyło się jedno z najważniejszych, międzynarodowych wydarzeń branży stolarki otworowej – targi BAU 2025. Na evencie gromadzącym wystawców i zwie-dzających z całego świata nie mogło zabraknąć wiodących dostawców z Polski, wśród których znalazła się również firma Aluron. Na powierzchni blisko 110 metrów kwadratowych systemodawca z Zawiercia zaprezentował część zaplanowanych na ten rok premier produktowych, wśród których znalazły się drzwi typu pivot, dwie propozycje drzwi podnoszono-przesuwnych, smukłe rozwiązanie witrynowe na bazie systemu fasadowego oraz hybrydowe drzwi panelowe ze skrzydłem zlicowanym w jednej płaszczyźnie z do-świetlem całoszklanym.
„Projektując nasze stoisko, postawiliśmy na otwartość i transparentność. Są to cechy, którymi kierujemy się również w naszych relacjach z klientami. Zależało nam na maksymalnej łatwości dostępu zwiedzających do naszej powierzchni. Z tego powodu wyraźnie podzieliliśmy naszą przestrzeń na dwie części: wystawienniczą, w której można było zapoznać się z naszymi tegorocznymi propozycjami oraz drugą służącą do swobodnych rozmów z przedstawicielami odwiedzających nas firm. Zależało nam na maksymalnym komforcie naszych gości. Transparentność przyświecała nam też w przypadku zastosowania szyby zespolonej w prezen-towanych na BAU drzwiach pivotowych. Nawet najbardziej ekstrawagancki, przyciągający zwiedzających panel drzwiowy zasłoniłby clou naszych drzwi – dopracowany w każdym calu przez konstruktorów Aluronu system AS 100 Pivot. To właśnie jego przewagi konstrukcyjne pragnęliśmy zaprezentować naszym gościom.” – Mówi Magdalena Respondek-Ambroży, Menadżer ds. Marketingu i PR w Aluron.
Nowoczesne technologie w służbie zrównoważonego budownictwa
Na stoisku Aluronu, zlokalizowanym w samym centrum hali B1 można było znaleźć imponujące konstrukcje, które wpisywały się nie tylko w kluczową tematykę targów BAU 2025, ale też we współczesne trendy architektoniczne. Skupiają się one na redukcji widocznego aluminium na rzecz zwiększenia powierzchni szklanych. Pierwszą propozycją Aluronu były wspomniane powyżej drzwi z przesuniętą osią obrotu na bazie systemu AS 100 Pivot. Drzwi wyposażono w anty-bimetaliczne dzielone przekładki termiczne, próg opadający z podświetleniem LED oraz sterowanie z poziomu czytnika linii papilarnych i tableta. Co więcej, Pivot od Aluron to rozwiązanie bezprzylgowe o symetrycznej budowie profili, co ułatwia prefabrykację oraz montaż. Konstrukcję dopełniały: elektroniczny system ryglowania Instinct by Maco oraz okucia ukryte WALA z regulacją w trzech płaszczyznach i przepustem kablowym w górnym zawiasie.
Tuż za pivotem zwiedzający mogli podziwiać nową odsłonę popularnego rozwiązanie podnoszono-przesuwnego Aluron AS 178HS MODERN w wariancie Ultra z najwęższym słupkiem środkowym o szerokości zaledwie 25 mm. Konstrukcja systemu skupia się na szybszej i łatwiejszej prefabrykacji dzięki ramie ciętej na prosto i skręcanej oraz lepszej optymalizacji materiałowej uzyskanej przez zastosowanie tego samego kształtownika po obu stronach ramy. Uzupełnieniem propozycji było zintegrowane odwodnienie liniowe oraz ledowe podświetlenie słupka 25 mm.
Druga propozycja typu HST była kierowana do miłośników tradycyjnych konstrukcji drewnianych, które od zewnątrz mogą być wzmocnione za pomocą nakładek aluminiowych. System Gemini SI 62 SLIM z profilami drewniano-aluminiowymi o szerokości zaledwie 62 mm wyposażono w unikalne na rynku rozwiązanie regulowanych wózków ułatwiających prawidłowy montaż oraz nowoczesną zasuwnicą hakową SIEGENIA.
Aluron zaprezentował na swoim stoisku dwie konstrukcje fasadowe na bazie systemu ATF 50 i jego wariantu dedykowanego budownictwu rezydencjalnemu – ATF 35. Minimalistyczna zabudowa witrynowa z 35 mm aluminium widocznego na smukłych słupach fasadowych została zintegrowana ze skrzydłem wentylacyjnym AS 75V zapewniających swobodną cyrkulację powietrza.
Wszystkie konstrukcje przygotowane przez Aluron były wyposażone w zielone uszczelki wykonane z ter-moplastycznego elastomeru (TPE). Kolor został wybrany przez systemodawcę celowo dla podkreślenia ich ekologicznego wymiaru i dbałości firmy o środowisko. Uszczelki z TPE są w 100% recyklingowalne. W Aluron niewykorzystany surowiec jest mielony w odpowiednich maszynach tzw. młynkach. Pozyskany w ten sposób granulat jest następnie dodawany w odpowiednich proporcjach do pierwotnego surowca. Samodzielna produkcja uszczelek pozwala spółce na przyznanie na produkt aż 12-letniej gwarancji.
Targowa środa z gośćmi specjalnymi
Aluron przygotował dla zwiedzających wyjątkową niespodziankę. W środę, 15 stycznia stoisko systemodawcy z Zawiercia odwiedzili goście specjalni: Michał Winiarski, trener drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie i jeden z najbardziej utytułowanych polskich siatkarzy oraz Mateusz Bieniek, srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich z 2024 roku. Sportowcy wracali z Innsbrucka, gdzie w ramach Ligi Mistrzów CEV 2024/2025 pokonali 0:3 drużynę Hypo Tirol Innsbruck.
Siatkarze byli niezwykle zainteresowani prezentowanymi konstrukcjami, których tajniki przybliżył im Artur Blukacz, dyrektor działu badań i rozwoju w Aluron. Ich uwagę szczególnie przyciągnęły możliwości produkowania wysokich, sięgających powyżej 3 metrów drzwi. Po demonstracji siatkarze spędzali czas na stoisku na rozmowach ze zwiedzającymi oraz rozdawaniu autografów na specjalnych klubowych piłkach.
Liczba odwiedzających miarą sukcesu
Przez cały tydzień przez stoisko Aluronu przetaczał się nieprzerwany strumień zwiedzających. Blisko 25-osobowy personel systemodawcy oprowadzał, prezentował, rozdawał materiały marketingowe i odpo-wiadał na wszystkie zadawane pytania.
„Targi BAU 2025 były dla nas wyjątkowo udanym wydarzeniem, zarówno pod względem liczby odwiedzających, jak i entuzjastycznych reakcji klientów z całego świata. Szczególną satysfakcję sprawiła nam obecność licznych gości z Polski, którzy przybyli, aby poznać nasze nowości oraz umocnić lub nawiązać współpracę. Z założenia skupiliśmy się na prezentacji głównie nowych rozwiązań, co spotkało się z ogrom-nym uznaniem. Klienci docenili nasze przewagi technologiczne i fakt, że przygotowaliśmy największą ilość premier produktowych. Szczególne zainteresowanie wzbudziły drzwi AS 100 Pivot uznane za przełomowe. Wyeliminowaliśmy bowiem wszystkie problemy, z którymi borykają się inni systemodawcy produkujący systemy tego typu. W mojej opinii targi BAU 2025 umocniły pozycję Aluronu jako najszybciej rozwijającego się systemodawcy aluminiowego.” – Podsumował Łukasz Kucharczyk, dyrektor handlowy w Aluron.
ALURON
press box