w , ,

Nowa odsłona certyfikatu ZIELONY DOM. Teraz zgodny z Taksonomią UE

Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego (PLGBC) wprowadza ważne aktualizacje w certyfikacji ZIELONY DOM. Umożliwią one weryfikację zgodności certyfikowanych inwestycji mieszkaniowych z wymogami Taksonomii UE. Zmiany te pozwolą deweloperom i inwestorom na skuteczniejsze włączenie się w realizację europejskich celów klimatycznych i zwiększenie konkurencyjności ich projektów na międzynarodowym rynku. 

Taksonomia UE to kompleksowy system klasyfikacji działalności gospodarczej wprowadzony w ramach Europejskiego Zielonego Ładu. Opiera się na kryteriach środowiskowych, społecznych oraz korporacyjnych (Ecology, Society, Governance – w skrócie ESG), które mają na celu identyfikację działalności gospodarczych zgodnych z założeniami zrównoważonego rozwoju.

Taki rodzaj klasyfikacji pozwala inwestorom, instytucjom finansowym oraz przedsiębiorstwom dokonywać świadomych wyborów inwestycyjnych, promując innowacyjne technologie oraz praktyki proekologiczne. W przypadku sektora budowlanego ocenie w ramach Taksonomii UE podlegają zarówno nowe budynki, jak i te poddawane renowacji, a także działalność związana z posiadaniem i najmem nieruchomości.

– ZIELONY DOM to pierwszy certyfikat wielokryterialny na polskim rynku, który bezpośrednio odnosi się do wymogów Taksonomii UE – komentuje Dorota Bartosz, dyrektorka w PLGBC oraz autorka założeń certyfikatu ZIELONY DOM. – Już teraz wiemy, że ta zmiana przełoży się na wymierne korzyści biznesowe. Inwestycje spełniające kryteria Taksonomii UE mają większe szanse na pozyskanie korzystnego finansowania i cieszą się rosnącym zainteresowaniem świadomych ekologicznie nabywców – dodaje.

System Taksonomii UE opiera się na sześciu celach środowiskowych, wśród których znajdują się między innymi: łagodzenie zmian klimatu oraz adaptacja do zmian klimatu. To właśnie one brane będą pod uwagę podczas nowego sposobu weryfikacji dostępnego w ramach certyfikatu ZIELONY DOM.

Certyfikat ZIELONY DOM zgodny z Taksonomią został uzupełniony o rozdział VII, który zawiera wszystkie kryteria oceniania w ramach wymagań zawartych w Taksonomii UE. Ocena tych kryteriów jest integralną częścią certyfikatu ZIELONY DOM.

– W praktyce certyfikowane inwestycje będą analizowane pod kątem istotnego wkładu środowiskowego, spełniania technicznych kryteriów kwalifikacji oraz zasady „nie wyrządzania poważnych szkód” (eng. Do No Significant Harm) dla dwóch głównych celów środowiskowych w ramach Taksonomii – tłumaczy Dorota Bartosz.

Dostosowanie certyfikatu ZIELONY DOM do wymogów Taksonomii UE to ważny moment dla polskiego rynku nieruchomości mieszkaniowych. Dzięki tej zmianie inwestorzy i deweloperzy otrzymują narzędzie pozwalające na obiektywną ocenę ekologicznego wpływu ich projektów, zgodną z przepisami unijnymi. Daje to przewagę konkurencyjną, potwierdza wysokie standardy i wyróżnia inwestycję na rynku, podnosząc równocześnie jej wartość. Pozwoli również na lepsze przygotowanie się na przyszłe regulacje, minimalizując ryzyko kosztownych modernizacji w przyszłości. Zgodność inwestycji z Taksonomią UE przekłada się także na dostęp do preferencyjnego finansowania w postaci uzyskania korzystnych warunków kredytowania i dostępu do „zielonych” instrumentów finansowych.

– Wprowadzenie możliwości certyfikacji zgodnie z Taksonomią UE w ramach ZIELONEGO DOMU pokazuje, że polski rynek nieruchomości dojrzał do przyjęcia bardziej wymagających standardów środowiskowych, a jednocześnie dostrzega szansę na rozwój i zwiększenie konkurencyjności na europejskim rynku – podsumowuje Dorota Bartosz.

Więcej o certyfikacie ZIELONY DOM: https://zielonydom.plgbc.org.pl/

Avatar photo

Napisane przez Monika Kmera

Ukraińskie wojsko z obwodu donieckiego otrzymało cenne narzędzie do walki z wrogiem

Wakacje składkowe dla przedsiębiorców – już od listopada można składać wnioski