w

Pompa ciepła i biomasa, czyli zgrany duet

Jednym z urządzeń grzewczych wybieranych, w ramachdotychczasowych edycji Programu Czyste Powietrze, jest powietrznapompa ciepła. Mimo wielu zalet, jak każde urządzenie, ona takżema swoje minusy, które jednak łatwo wyeliminować. Wystarczypołączyć pompę ciepła, np. z kominkiem opalanym drewnem.

Pompy ciepła możemypodzielić na dwa typy – powietrzne lub gruntowe. Jak sama nazwawskazuje, jedna „pobiera” ciepło z powietrza, druga zaś zwykopu lub wykopów wykonanych w gruncie. Ponieważ powietrzna pompaciepła jest dużo łatwiejsza w instalacji, nie ma takich obostrzeńjak pompa gruntowa, aby można było ją zastosować (powierzchniadziałki, poziom wód gruntowych, etc.), a do tego jest dużo tańsza,to właśnie tego typu urządzenia są jednymi z najchętniejwybieranych przez inwestorów.

Pompa ciepła –efektywność zależna od pogody

Cytując klasyka,„sorry, taki mamy klimat”, że czasem temperatura spada poniżej 5 stopni Celsjusza.  Dla użytkowników powietrznych pomp ciepłaistnieją jednak alternatywy. 

Wymiennik ciepła(wyglądający jak chłodnica) zamarza, bo posiada on temperaturę ook. 7 stopni Celsjusza niższą niż powietrze. Jest to normalnezjawisko wynikające z tego, że podczas pobierania ciepła nawymienniku wykrapla się woda. Dzieje się tak tylko w określonychwarunkach, najczęściej w wilgotne dni przy temperaturze bliskiej0˚C. Urządzenia te dobrze sobie z tym radzą poprzez wykonywaniefunkcji odmrażania, jednak kosztuje to nieco energii.Z kolei przy dużym mrozie problem zamarzania maleje – w powietrzujest mniej wilgoci, jest zazwyczaj suchsze. Jednak sprawnośćurządzenia również wtedy maleje ze względu na zbyt niskątemperaturę powietrza/otoczenia, które jest źródłem ciepła iwtedy włączają się grzałki zasilane energią elektryczną –tłumaczy Krzysztof Woźniak – specjalista ds. energii w GrupieZdrowego Oddychania.

Aby zapewnićodpowiednią ilość ciepła w instalacji, pompy wyposażone są wmocne grzałki elektryczne, które uzupełniają moc pompy tylko wbardzo mroźne dni, ale jest to dodatkowy, zauważalny koszt. Możnaoczywiście zasilać pompę ciepła instalacją fotowoltaiczną,uzupełnioną, np. o magazyn energii, jednak niesie to za sobąkolejne, dość duże inwestycje. Ponadto zimą i tak mają wątpliwąskuteczność. 

Dlatego pompaciepła tworzy znakomity tandem z kominkiem, którym dogrzewamypomieszczenia w wilgotne i mroźne dni. Jest to niemal idealnainstalacja grzewcza, która umożliwia uniknięcie wysokich rachunkówza prąd do zasilania pompy ciepła – dodaje Krzysztof Woźniak.

Do wspomagania pompciepła idealnie  nadają się miejscowe ogrzewacze pomieszczeń –kominki i  piece, które mogą być wyposażone w płaszcz wodny.Dodatkowo są one niezależne od zasilania elektrycznego i mogądziałać nawet w czasie zaniku prądu.

Kominkizapewniają bezpieczeństwo energetyczne, są zasilane odnawialnymźródłem energii – drewnem kawałkowym, które jest odnawialnym inajtańszym źródłem energii. które wpisuje się w gospodarkę oobiegu zamkniętym i neutralności klimatycznej.Współcześniebudowane domy posiadają ogrzewanie w większości płaszczyznowe,głównie podłogowe, czasami ścienne. Coraz rzadziej konwekcyjne(grzejnikowe). Oszczędności w ogrzewaniu domów polegają nie tylkona ograniczeniu strat ciepła budynków, czy też doborze oszczędnegoźródła ciepła ale przede wszystkim na inteligentnym zarządzaniusystemem (sterowaniu ogrzewaniem). I tutaj mamy do czynienia zogromnym rozwojem branży sterowników pokojowych, czy też głowicnagrzejnikowych, które w ramach potrzeb danego pomieszczeniauruchamiają dany obieg lub go wyłączają jeżeli danepomieszczenie z jakichś innych powodów (źródeł) będzie miałozagwarantowaną żądaną temperaturę. Każdy kilowat energiipozyskanej z drewna zmniejszy również o kilowat pobór energii zinnego źródła, np. pompy ciepła.Należy zaznaczyć, że notujemy ogromny wzrost zainstalowanychcentral rekuperacyjnych, które oprócz dbałości o jakośćpowietrza, którym oddychamy, stały się przy okazji elementemrozrzutu ciepła w budynku. Trudno tu nie mówić o współpracypieca czy kominka z rekuperacją – zauważa Konrad Kućmierz,ekspert kampanii Drewno Pozytywna Energia. 

Energia elektrycznajest oczywiście niezbędna do obsługi wspomnianych sterowników.Efektem działania systemu złożonego ze wspomnianych elementów,jest nie tylko stabilna temperatura w pomieszczeniach i dostępnośćwody użytkowej, ale przede wszystkim maksymalne ograniczeniewysokości rachunków za prąd. Na rynku dostępne są teżrozwiązania, w których w przypadku zaniku energii z sieci sterownikotwiera przepływ powietrza, co pozwala dalej korzystać z urządzeniai cieszyć się ciepłem, ale klasycznie – w trybie sterowaniamanualnego.

Kominek opalanydrewnem, pellet lub inne – decyzja należy do Ciebie

Oczywiście wybórkominka opalanego drewnem, który ma stanowić wsparcie dla pompyciepła lub innego podstawowego źródła ciepła w budynkachmieszkalnych, należy do nas. Na rynku każdy powinien znaleźć cośdla siebie. Kocioł na pellet może być wyposażony w zasobnik,który wystarczy na kilkanaście godzin pracy urządzenia. Z drugiejjednak strony, jeden worek pelletu waży 15 kg – trzeba mieć to nauwadze.

Kominek opalanydrewnem, nie dość, że  stanowi element wystroju wnętrza i tworzy„klimat” w długie, zimowe wieczory, to nie wymaga ładowania naraz kilkudziesięciu kilogramów drewna. Możemy również wybraćurządzenie o większej bezwładności i masie – kominek lub piecakumulacyjny. 

Są to urządzeniabardziej skomplikowane i a ich projektowanie i budowa wymaga większejwiedzy i doświadczenia. Cechą charakterystyczną tych urządzeńjest długi czas oddawania energii poprzez promieniowanie liniowe,najbardziej naturalne dla organizmów żywych i otoczenia. W obecnychczasach tego typu urządzenia cechuje świetna współpraca zpokojowymi regulatorami ciepła, które w poszczególnych strefach(pomieszczeniach) wychwytują dodatkowe ciepło wyemitowane z pieca,zmniejszającym tym samym zużycie energii wytworzonej przez prąddla pompy ciepła, czy przez ogrzewanie elektryczne, czy każde inne,np. gazowe. Drewno opałowe, pellet, zrębka to naturalne źródłaenergii odnawialnej, pozyskiwanej z minimalnym śladem węglowym.Drewno daje ciepło, energię dla przygotowania posiłków, ogieńuwolniony z drewna jest dla człowieka hormonem szczęścia i zródłemendorfin. Ogień z drewna towarzyszy człowiekowi od tysięcy lat idzięki niemu świat jest w tym miejscu w jakim jest – przekonujeKonrad Kućmierz, ekspert Kampanii Drewno Pozytywna Energia.

Po podliczeniu,koszty sezonu grzewczego z powietrzną pompą ciepła i kominkiem wjednym domu mogą wypaść nadspodziewanie korzystnie. Wjesienno-wiosenne dni o temperaturach wyższych niż 5 stopniCelsjusza pompa ciepła daje bezobsługowe i niezwykle tanie ciepło.Gdy robi się chłodniej, rozpalenie w kominku daje dodatkową, nadaltanią i odnawialną energię, która pozwala zaoszczędzić sporeilości prądu. Owszem, trzeba wtedy rozpalić ręcznie, alezyskujemy natychmiastowe ciepło i niepowtarzalną w zimne dniatmosferę. Miłym zaskoczeniem jest podsumowanie finansowe, którepokazuje, że wsparcie powietrznej pompy ciepła kominkiem lub piecemdaje sezonowa oszczędność rzędu 25-45% -podsumowuje KrzysztofWoźniak.

Napisane przez Piotr Czerniejewski

Konkurencyjną ofertę Świata Bardziej Velo poznasz dzięki VeloBankowi w Stargardzie

Armored Warfare ogłasza największą aktualizację od 3 lat: The Shockwave Update