w

9% MŚP wynajmuje pojazdy. Najczęściej są to firmy produkcyjne, transportowe i logistyczne

Nie zawsze kredyt lub leasing są jedynymi możliwościami sfinansowania floty firmowej. Wzorem państw zachodnich wśród polskich firm coraz większe znaczenie ma wynajem. Z badania zleconego przez EFL wynika, że 9% MŚP skorzystało z tego rozwiązania. Najczęściej wynajmują pojazdy firmy produkcyjne (25%), transportowe (16%) oraz logistyczne (14%). Brak wpływu na zdolność kredytową, opieka serwisowa i pełne ubezpieczenie w czasie trwania umowy to korzyści, jakie najczęściej dostrzegają w wynajmie przedsiębiorcy.

– Wśród Polaków, w tym przedsiębiorców, wciąż dominuje większa chęć posiadania niż wynajmowania. Ale z licznych badań i naszych doświadczeń jasno wynika, że przedstawiciele najmłodszych pokoleń, przede wszystkim zetki, coraz częściej mają inne podejście do własności i świadomość korzyści z najmu. Patrzą na to rozwiązanie jako opcję większych korzyści niż zakup na własność. Są tzw. post-millenialsi, którzy urodzili się w zglobalizowanym świecie. Nie muszą mieć własnego samochodu, wolą skorzystać z Ubera czy car-sharingu. To przekłada się także na ich podejście do zarządzania biznesem, w tym do kwestii własności firmowych środków trwałych. Ponadto, nie bez znaczenia jest również otoczenie społeczno-gospodarcze, które często wymusza pewne zmiany zachowań. Widać było to dobrze w czasie pandemii i po wybuchu wojny w Ukrainie, kiedy w związku z zaburzeniami w łańcuchu dostaw, ceny pojazdów i maszyn rosły w zawrotnym tempie, a w wielu przypadkach wybranych modeli nie było lub czas oczekiwania na nie wynosił kilka-kilkanaście miesięcy. Wówczas wielu przedsiębiorców poszukiwało nowych form finansowania inwestycji i wynajem wówczas był atrakcyjną opcją – mówi Radosław Woźniak, prezes zarządu EFL.

Firmy produkcyjne wynajmują najczęściej

Z badania zleconego przez EFL wynika, że w ciągu ostatnich 3 lat 9% mikro, małych i średnich firm wynajmowało pojazd firmowy. Najrzadziej z tego rozwiązania korzystali najmniejsi przedsiębiorcy zatrudniający do 9 pracowników (4%), a najczęściej małe firmy (16%). Wśród średnich odsetek jest na poziomie całego sektora (9%).

Biorąc pod uwagę branże, najem ma najwięcej zwolenników w produkcji. Co czwarta firma z tego sektora wynajmuje pojazd (25%). W przypadku transportu odsetek wynajmujących wynosi 16%, a w logistyce – 14%. Budownictwo, handel i usługi to branże, które jeszcze niespecjalnie przekonały się
do wynajmu – tutaj odsetek korzystających z tego rozwiązania wynosi 5% i mniej.

Podobnie jak teraźniejszość zapowiada się przyszłość. Z wynajmu w najbliższych 3 latach planuje korzystać co dziesiąta firma MŚP (10%). I również to firmy produkcyjne (23%), transportowe (16%)
i logistyczne (10%) najczęściej składają taką deklarację.

Długa lista korzyści dla każdego

Dzięki wynajmowi firmy mają więcej kapitału i czasu na prowadzenie podstawowej działalności, a mniej niespodzianek, które mogą je zaskoczyć w przyszłości. Tak można podsumować korzyści, jakie wiążą się z rozwiązaniem w postaci najmu. Z badania EFL wynika, że 32% firm wskazało na brak obciążenia bilansu firmy i zdolności kredytowej, 31% firm na opiekę serwisową przez cały czas trwania umowy, również 31% firm na dostęp do pojazdu bez potrzeby angażowania środków na jego zakup oraz na fakt, że wypożyczane pojazdy są ubezpieczone i klient nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów.

Biorąc pod lupę poszczególne branże – „co kraj to obyczaj”. Firmy transportowe najczęściej wskazują na brak obciążenia bilansu firmy i zdolności kredytowej (47%), logistyczne na dostęp do pojazdu bez potrzeby angażowania środków na jego zakup (48%), a produkcyjne na fakt, że wypożyczane pojazdy są ubezpieczone i klient nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów (29%).

Metodyka:

Badanie przeprowadzone zostało na zlecenie EFL na panelu Ariadna na ogólnopolskiej próbie liczącej N=311 reprezentantów mikro, małych i średnich firm. Respondentami były osoby zarządzające firmą lub członkowie kadry zarządzającej (top management). Termin realizacji: 20 – 30 sierpnia 2024. Metoda: CAWI.

***

EFL S.A. powstał w 1991 roku, jako jedna z pierwszych firm leasingowych w Polsce. Od 2001 roku EFL jest częścią Grupy Crédit Agricole, co gwarantuje firmie finansową stabilność i bezpieczeństwo oraz pozwala korzystać z wiedzy i doświadczeń instytucji finansowej o międzynarodowym zasięgu. EFL konsekwentnie poszerza zakres rozwiązań dla biznesu.  W skład Grupy EFL wchodzą spółka flotowa Carefleet, spółka faktoringowa Eurofactor  oraz TUCK CARE, która oferuje  kompleksowy wynajem pojazdów użytkowych stworzony z myślą o biznesie transportowym. W ramach Grupy EFL spółka oferuje szeroki pakiet produktów: leasing, pożyczkę, usługi flotowe, wynajem długoterminowy, ubezpieczenia i faktoring. Od 1991 roku EFL współpracuje z najbardziej liczącymi się producentami i dostawcami maszyn, urządzeń, pojazdów oraz innych środków trwałych. Firmę wyróżniono m.in.  Business Superbrands 2021, 2022 sześciokrotnie tytułem: Firmy Przyjaznej Klientowi i siedmiokrotnie Finansowej Marki Roku. Już ponad 392 tysiące klientów wybrało EFL na swojego partnera w biznesie. Więcej na: www.efl.pl.

Napisane przez Maja Lidke

Pierwsza wystawa Ludzi Zmieniających Świat prezentująca liderki i liderów kreujących oblicze polskiego biznesu oraz społeczności lokalnych

Jesień z językiem chińskim stacjonarnie i online