w

Wystawa IKONARY płynie na Festiwal Wisły

Fotografie Jacka Marczewskiego z cyklu „Ikonary” prezentowane będą w nadwiślańskich miastach. Autor płynie z wystawą łodzią na Festiwal Wisły. Wyruszył z Warszawy, pierwszy przystanek ma we Włocławku. Potem Toruń i Bydgoszcz.

Festiwal Wisły, największe w Polsce wydarzenie, na które z całego kraju przypływają tradycyjne łodzie rzeczne, odbywa się w tym roku w dniach 11-17 sierpnia 2024 r. 

Festiwal Wisły zaprosił Jacka Marczewskiego, by zaprezentował swoje fotografie już po raz drugi. Pierwszą wystawą, którą artysta pokazał w ramach imprezy, były „Powidoki wiślane szypra Kałuży”. „Ikonary” to najnowszy cykl Jacka Marczewskiego tworzony w latach 2022-2023. Autor na wiślanych plażach, wyspach i brzegach fotografował pnie drzew wyrzucone przez Wisłę, którym rzeka nadała rzeźbiarskie formy. Cykl nazwał „Ikonary”, łącząc w nazwie słowa ‘ikona’ i ‘konar’.

– Organiczne rzeźbiarskie formy stworzone przez naturę fotografowałem w latach 2022–2023. By utrwalić piękne, poetyckie, lecz ulotne wiślane pejzaże, przemierzyłem wiele kilometrów pieszo brzegiem i pływając po rzece tradycyjnymi łodziami drewnianymi – opowiada o pracy nad cyklem Jacek Marczewski.

Jacek Marczewski należy do środowiska ludzi Wisły, pasjonatów, którzy pływają po rzece tradycyjnymi łodziami drewnianymi. Z Warszawy płyną wraz z nim na festiwal inne jednostki. Festiwal Wisły organizowany jest od 2017 r. Impreza integruje społeczności nadwiślańskich miast: Włocławka, Torunia i Bydgoszczy. Włocławek gościł będzie flisaków 11 sierpnia, Toruń 14 i 15 sierpnia, a Bydgoszcz 17 sierpnia. Festiwal gromadzi nie tylko miłośników pływania po Wiśle drewnianymi łodziami, ale też publiczność zainteresowaną tematyką wiślaną. W ubiegłorocznej edycji wzięło udział ponad 80 000 osób.

Dla odwiedzających Festiwal Wisły to okazja, by poznać różnego rodzaju tradycyjne jednostki, wśród których są m.in.: szkuty, dubasy, galary, baty, pychówki, lejtaki, nieszawki. Goście festiwalu będą mogli dowiedzieć się ciekawych informacji o ich historii i budowie oraz przepłynąć się łodziami. W bogatym programie wydarzenia przewidziano wiele imprez kulturalnych. Jedną z nich jest wystawa „Ikonary”.

Wystawa stanowi zwieńczenie artystycznego projektu. Zanim wyruszyła wraz z autorem łodzią na Festiwal Wisły prezentowana była przez blisko dwa miesiące (od 6 czerwca 2024 r. do 5 sierpnia 2024 r.) w Warszawie na Bulwarze gen. George’a Smitha Pattona, tuż przy kładce pieszo-rowerowej. 

Przed obejrzeniem wystawy na Festiwalu Wisły i udziałem w warsztatach z fotografem, które poprowadzi dla festiwalowej publiczności, warto przeczytać wywiad z artystą o kulisach powstawania cyklu „Ikonary” oraz jego pasji, którą jest Wisła i pływanie po rzece tradycyjną łodzią typu łyżwa.

Patronem medialnym wydarzenia jest portal designdoc.pl

Fot. Jacek Marczewski

Załączniki

Napisane przez Franek Tchórzewski

Sypialnia i pokój dziecka jak nowe – pomysł na szybką zmianę aranżacji wnętrz

NTT DATA i Credit Agricole zapraszają polskie firmy do udziału w programie Open Innovation