w

Czy psychoterapia może poprawić polską gospodarkę?

Ponad 1091 uczestników z Polski i zagranicy zgromadziła w Warszawie międzynarodowa konferencja naukowa zorganizowana przez Polskie Towarzystwo Terapii Poznawczej i Behawioralnej (PTTPB). Program składał się z licznych warsztatów, wykładów i paneli dyskusyjnych z ekspertami nurtu terapii poznawczo-behawioralnej (CBT). 

 Polskie Towarzystwo Terapii Poznawczej i Behawioralnej to największa w Polsce i jedna z największych w Europie organizacja psychoterapeutyczna, zrzeszająca ponad 5 000 członkiń i członków, wśród których 1 700 osób jest certyfikowanymi psychoterapeutami, co stanowi 40% certyfikowanych psychoterapeutów w Polsce. Podczas konferencji w Warszawie, w dniach 17 – 19 maja, PTTPB obchodziło jubileusz 25-lecia. 

Członkowie PTTPB to w ponad 90% psychologowie, a pozostałe 10% to głównie lekarze i pedagodzy. Terapia poznawczo-behawioralna oparta jest na wiedzy klinicznej i oddziaływaniu metodami o naukowo udowodnionej skuteczności, co jest gwarancją najważniejszą w medycynie – dbania o dobro, ale i „nieszkodzenia” pacjentowi poprzez terapię zgodną z aktualną wiedzą medyczną (Evidence-based-medicine, EBM). 

Celem konferencji było zaprezentowanie najnowszych doniesień z badań oraz praktyki psychoterapii poznawczo-behawioralnych w szerokim kontekście oddziaływań terapeutycznych: indywidualnym, grupowym, rodzinnym, partnerskim, a także państwowym. Wybitni goście – zarówno z Polski, jak i z zagranicy, zapewnili uczestnikom wiedze na najwyższym, światowym poziomie.  

Kluczowe wystąpienia i panele 

Prof. Agnieszka Popiel podkreśliła kluczowe aspekty pracy terapeuty poznawczo-behawioralnego, takie jak współpraca z pacjentem, konceptualizacja, techniki terapeutyczne, elastyczność oraz praca z myślami i przekonaniami. Spotkanie rozpoczęło się od sesji poświęconej skutecznemu pomaganiu w kryzysie, co spotkało się z dużym uznaniem uczestników. 

Alan Fruzetti przypomniał, że „z odpowiednim szkoleniem i wsparciem dla zespołów terapeutycznych i terapeutów DBT, osoby z poważnymi, przewlekłymi problemami mogą prowadzić życie w bezpieczeństwie, radości i miłości. Terapia DBT jest terapią o udowodnionej naukowo skuteczności (evidence-based medicine), a dla publicznej służby zdrowia DBT kosztuje średnio 50% mniej niż standardowe podejście”. 

Wpływ na gospodarkę 

Wśród wybitnych gości konferencji pojawił się również prof. David Clark, reformator brytyjskiego systemu opieki zdrowia psychicznego, który dzień przed wizytą w Warszawie odwiedził wydarzenie IMPACT’24 w Poznaniu, gdzie zaprezentował wykład „Świadomość masowych korzyści społecznych płynących z terapii psychologicznych problemów zdrowia psychicznego: nauka, polityka i ekonomia”). 

Jego zdaniem zaburzenia lękowe i depresja mają ogromny wpływ na nasze społeczeństwo i gospodarkę. Według NICE (National Institute for Health and Care Excellence) bezpośrednie skutki tych chorób mogą zmniejszyć PKD kraju o około 4 procent. W przypadku Polski, gdzie każdy procent wzrostu gospodarczego ma ogromne znaczenie, nawet niewielki spadek może generować znaczne straty finansowe.  –

– Dowody zebrane w Wielkiej Brytanii, Norwegii i Hiszpanii są dość jasne, że zapewnienie społeczeństwu dostępu do skutecznie prowadzonych terapii psychologicznych pozwala zaoszczędzić wiele pieniędzy w innych obszarach opieki zdrowotnej, poprawia stan zdrowia psychicznego ludzi, a także przynosi korzyści ekonomiczne – mówi prof. David Clark. 

Plany na przyszłość 

Konferencja zakończyła się rozdaniem certyfikatów nowym Superwizorom Dydaktykom PTTPB oraz wręczeniem nagrody Grand Prix MedWomen 2023 dla prof. Agnieszki Popiel i dr Ewy Pragłowskiej za całokształt pracy. Uczestnicy mieli również okazję do premierowej lektury ważnego raportu „Systematyczny narracyjny przegląd metaanaliz badań nad skutecznością psychoterapii poznawczo-behawioralnej i zaleceń terapeutycznych opublikowanych między 2010 a 2023”. Z raportem zapoznać się można również online. W programie wydarzenia znalazły się także warsztaty, takie jak „Jakz korzystać z analizy zachowania do organizacji leczenia w CBT i DBT” prowadzone przez Alana Fruzzettiego, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Nowo wybrana przewodnicząca PTTPB, Agnieszka Tousty-Ingelewicz, oraz prof. Przemysław Bąbel (dyrektor Instytutu Psychologii oraz prodziekan wydziału filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego) podkreślili znaczenie dalszej współpracy i wymiany doświadczeń między specjalistami .

Wnioski 

Konferencja była nie tylko miejscem wymiany wiedzy i doświadczeń, ale także doskonałą okazją do nawiązania nowych kontaktów i współpracy. Organizatorzy podkreślili, że sukces tegorocznej edycji zachęca do jeszcze większych wysiłków przy organizacji kolejnych konferencji, które będą kontynuować tradycję wysokiego poziomu merytorycznego i organizacyjnego. Czy psychoterapia może poprawić polską gospodarkę? Zdaniem uczestników konferencji, poprawa zdrowia psychicznego poprzez skuteczne terapie, takie jak CBT, może mieć pozytywny wpływ na produktywność i ogólną kondycję ekonomiczną kraju. 

Do redakcji: 

Prof. David Clark jest reformatorem systemu opieki zdrowia psychicznego w Wielkiej Brytanii, a opracowany przez niego program IAPT (improving Access to Psychological Therapies) zwiększający dostęp do psychoterapii, który po Anglii stanowił podstawę rozwiązań w Norwegii, Finlandii czy Australii. 

Powstałe w 1998 roku Polskie Towarzystwo Terapii Poznawczej i Behawioralnej im. Prof. Zdzisława Bizonia (PTTPB) jest niezależnym stowarzyszeniem naukowym skupiającym profesjonalistów zajmujących się pomocą osobom z zaburzeniami psychicznymi i kłopotami emocjonalnymi, a także pracą badawczo-naukową dotyczącą mechanizmów funkcjonowania psychicznego człowieka. PTTPB jest członkiem European Association for Behavioural and Cognitive Therapies (EABCT) – największej europejskiej organizacji zrzeszającej towarzystwa terapii poznawczo- behawioralnej różnych krajów, a członkami Towarzystwa są głównie psychologowie i lekarze: terapeuci poznawczo-behawioralni, osoby szkolące się, naukowcy, sympatycy. Od ponad 25 lat PTTPB dba o interesy Pacjentów i Terapeutów upowszechniając metody leczenia oparte na dowodach naukowych, doskonaląc je i dbając o ich właściwe i etyczne stosowanie. W oparciu o dorobek i doświadczenia EABCT, PTTPB wypracowało standardy szkolenia w psychoterapii poznawczo-behawioralnej w Polsce. Dzięki pasji, zaangażowaniu i pracy społecznej wielu Członków powstały regulaminy otrzymywania i odnawiania Certyfikatu Psychoterapeuty Poznawczo-Behawioralnego PTTPB oraz Certyfikatu Superwizora Dydaktyka PTTPB. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu Członków PTTPB wiele lat temu rządowa Agencja Oceny Technologii Medycznych uznała psychoterapię poznawczo-behawioralną za skuteczną, a Narodowy Fundusz Zdrowia zaczął uznawać Certyfikaty PTTPB w publicznym systemie opieki zdrowotnej. Również obecnie, w trosce o dobro pacjenta i interesy terapeutów na bieżąco prowadzona jest współpraca z Ministerstwem Zdrowia, a Towarzystwo może zarekomendować Swoim Członkom w całym kraju szkoły dbające o prawidłową jakość nauczania terapii opartej na dowodach naukowych. Dziś Towarzystwo zrzesza ponad 5000 osób, w tym ponad 1700 certyfikowanych psychoterapeutów PTTPB i ponad 100 psychoterapeutów EABCT. Jest tym samym największą w Polsce organizacją skupiającą terapeutów, a nasi członkowie coraz chętniej zatrudniani są przez jednostki i organizacje zajmujące się szeroko pojętą troską o dobrostan psychiczny swoich pacjentów. 

Napisane przez KrystynaP.

Gemini Holding: zmiany w ofercie modowej Gemini Park Tarnów

Dwadzieścia lat na słodko – Colian świętuje jubileusz wejścia w biznes słodyczowy