Livigno to narciarska stolica Włoch zwana „Małym Tybetem Europy”, dzięki swojemu położeniu na wysokości 1.816 m n.p.m. przyciąga sportowców i mistrzów olimpijskich z całego świata. To tu trenują włoskie, hiszpańskie, japońskie, norweskie, czeskie, fińskie, szwedzkie, szwajcarskie, angielskie, niemieckie i estońskie reprezentacje narodowe w biegach narciarskich, jak również Włoska Reprezentacja w Narciarstwie Alpejskim, Włoska Reprezentacja w Biathlonie czy Japońska Reprezentacja Narodowa. Od kilku dni w Livigno gości także polska mistrzyni w narciarstwie biegowym, Justyna Kowalczyk.
Justyna Kowalczyk od kilku dni przebywa w Livigno (bit.ly/3HBZN2x), które uchodzi za prawdziwą „siłownię” na świeżym powietrzu. Czterokrotna zdobywczyni Pucharu Świata, ośmiokrotna medalistka świata i pięciokrotna zdobywczyni podium igrzysk olimpijskich weźmie tu udział w 32. edycji La Sgambeda. Polka jest faworytką wyścigu w narciarstwie biegowym techniką dowolną, który startuje w niedzielę, 18 grudnia. Zawody La Sgambeda odbywają się w Livigno od 1990 roku i obejmują wyścig o dystansie 35 km na trasach wytyczonych na wysokości od 1800 do 2100 m n.p.m. Czy Polka zwycięży?
Z uwagi na swoje położenie i doskonale przygotowaną infrastrukturę w 2026 roku Livigno będzie gościło Igrzyska Olimpijskie.
OLIMPIADA MEDIOLAN CORTINA 2026
Podczas Olimpiady Mediolan Cortina 2026 w Livigno odbędą się zawody Freestyle i Snowboard, co potwierdza pozycję miasta na światowej mapie sportów zimowych. W Mottolino będą także miały miejsce zawody half pipe, slopestyle, big air, snowboard cross, ski cross oraz slalom gigant równoległy. Z kolei Carosello 3000 będzie miejscem, gdzie najlepsi sportowcy świata będą rywalizować w dyscyplinach muld i aerials. Z szacunku dla ziemi i środowiska, Livigno zdecydowało się nie budować wioski olimpijskiej. Sportowcy i technicy z całego świata będą zakwaterowani w istniejących obiektach hotelowych, które zostaną przebudowane i zabezpieczone tak, aby spełniały standardy olimpijskie. Zgodnie ze zrównoważonym podejściem ekologicznym, każdy dodatkowy obiekt będzie tymczasowy i zostanie usunięty po zakończeniu Igrzysk.
Livigno zawsze było uznawane za ośrodek oferujący usługi dla sportowców na najwyższym poziomie, również z uwagi na swoją infrastrukturę. Znajduje się tu m.in. Aquagranda, park wodny z centrum fitness i wellness, który niedawno uzyskał miano Centrum Przygotowań Olimpijskich nadane przez Włoski Narodowy Komitet Olimpijski (CONI), spełniając tym samym wszystkie standardy jakości wymagane przez federacje sportowe. To najwyższej klasy obiekt multisportowy, wyposażony w sprzęt wysokiej jakości, dzięki czemu co roku gości kilka drużyn narodowych, które przyjeżdżają tu na treningi wysokościowe.
JUSTYNA KOWALCZYK I INNI OPLIMPIJCZYCY
Wiele znanych gwiazd sportu wybiera Livigno na miejsce swoich treningów każdego roku, wśród nich wielokrotny mistrz świata Ironman Sebastian Kienle, Narodowa Reprezentacja Włoch w lekkoatletyce, a także mistrz w chodzie na 50 km Matej Tóth (Mistrz Olimpijski w Rio de Janeiro 2016 i Mistrz Świata w Pekinie 2015), kolarze Matteo Trentin, Alberto Bettiol, Davide Formolo, Sonny Colbrelli, Wout Van Aert, Mathieu Van Der Poel, a także cała drużyna UAE Team Emirates, której kapitanem jest gwiazda Tadej Pogacar.
Również inni mistrzowie sportów zimowych wybrali Livigno na swoje treningi, wśród nich Włoska Kadra Narodowa w Narciarstwie Alpejskim z Sofią Goggią, Federicą Brignone i Martą Bassino, Lara Gut ze Szwajcarską Kadrą Narodową w Narciarstwie Alpejskim, Mikaela Shiffrin, Tessa Worley, Ester Ledecka, Andrea Dovizioso, Andrew Musgrave, Norweska Kadra Narodowa w biegach narciarskich i biathlonie, Brytyjska Kadra Narodowa we Freestyle’u i Snowboardzie, Federico Pellegrino i Greta Laurent z Włoskiej Kadry Narodowej w biegach narciarskich i wielu innych.
Trening na dużych wysokościach jest bardziej efektywny, ponieważ działa na mechanizmy transportu tlenu we krwi, zwiększając wydajność organizmu, co jest istotne zwłaszcza w sportach wytrzymałościowych. To dlatego wielu sportowców na miejsce treningów wybiera Livigno.
Strona Livigno w języku polskim znajduje się pod linkiem: Livigno – ZIMOWY RAJ W ALPACH!