Kupno mieszkania w dużym mieście jak Warszawa, Kraków czy Wrocław to spory koszt dla przyszłego nabywcy. Dziś wiele osób decyduje się na nieruchomość poza granicami aglomeracji – atutem jest spokojna okolica, zapewniająca dojazd do centrum i znacznie niższe ceny za m2.
Miasta-sypialnie
Z lipcowego raportu JLL „Rynek mieszkaniowy w Polsce II kwartał 2022” wynika, że łącznie zostało sprzedane 9,2 tys. mieszkań. Średnia cena za m2 w największych miastach w Polsce w kwietniu 2022 wynosiła 9,6 tys. zł – dziś to 11,2 tys. zł za m2. Ze względu na atrakcyjne oferty mieszkań w miejscowościach satelickich, które są znacznie tańsze od inwestycji położonych w centrum, coraz więcej osób wciąż decyduje się na kupno lokalu w takich lokalizacjach.
Wrocław to jedno z najatrakcyjniejszych miejsc do życia. Według raportu przygotowanego przez Antal, Cushman & Wakefield oraz Vastint „Business Environment Assessment Study”, miasto dzięki dobrej jakości życia, bogatej ofercie edukacyjnej oraz opiece zdrowotnej przyciąga nowych mieszkańców. Dużą popularnością cieszą się również okoliczne miejscowości, co widać po nowo powstających inwestycjach.
Dane GUS pokazują, że w 2020 roku z miast wojewódzkich do wsi w ciągu roku wprowadziło się 40 tys. mieszkańców, a w roku 2021 było to 50 tys. Głównymi przyczynami wyboru takiej lokalizacji jest przede wszystkim skala oszczędności za m2, ucieczka od miejskiego zgiełku oraz dostęp do terenów zielonych.
– Ceny nieruchomości poza miastem są niższe, dzięki czemu cieszą się większą popularnością. Oferty przyciągają nabywców – kupujący mogą pozwolić sobie na większą powierzchnię M – z przydomowym ogrodem lub dużym tarasem, która w centrum miasta byłaby o wiele większym kosztem – mówi Emil Basta, przedstawiciel WPBM „Mój Dom” S.A.
Lokalizacja a szczęście mieszkańców
Z najnowszego raportu przygotowanego przez portal Otodom i firmę badawczo-rozwojową ThinkCo „Szczęśliwy dom. Okolica bliska sercu”, wynika, że dla Polaków najważniejszymi elementami wpływającymi na szczęście jest środowisko naturalne (32,3%), dostępność sklepów w pobliżu miejsca zamieszkania (29,0%), bezpieczeństwo (24,0%) oraz komunikacja miejska i dojazd (22,3%). Nowe inwestycje mieszkaniowe powstają w atrakcyjnych lokalizacjach, które charakteryzuje dobrze rozbudowana infrastruktura handlowo-usługowa, komunikacyjna. Dzięki tym czynnikom mieszkańcy nie muszą rezygnować z wielkomiejskich udogodnień. Inwestycje oddalone od centrum przyciągają także ze względu na dostęp do terenów zielonych – jezior, lasów i parków – miejsca do relaksu i rekreacji.
– Wiele osób poszukujących mieszkań poza centrum miasta decyduje się na zakup większych metraży lokum lub niewielkiego domu szeregowego z ogrodem. Głównym atutem inwestycji Zielona Lutynia i Nowa Winnica w Miękini jest nie tylko cena, ale także otoczenie. Obie lokalizacje mogą pochwalić się spokojnym, zielonym otoczeniem, które oferuje spokój i prywatność przyszłym mieszkańcom. Kameralne osiedla pozwalają również na stworzenie bliskich relacji sąsiedzkich – podsumowuje Emil Basta z WPBM „Mój Dom” S.A.