– W połowie stycznia 2012 roku przejazd autostradą A1 w okolicy Torunia przestanie być bezpłatny. Dla naszego miasta może to oznaczać kilkunastoprocentowy wzrost ilości ciężkich pojazdów ciężarowych przejeżdżających przez centrum, szczególnie drogą krajową nr 1 przez most drogowy. Należy się bowiem spodziewać, że kierowcy tirów, zamiast płacić za autostradę, wybiorą opcję bezpłatnego przejazdu przez Toruń – mówi Marcin Kowallek, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej UMT. – Chcąc przeciwdziałać temu zagrożeniu i niszczeniu remontowanych za miejskie pieniądze dróg, przygotowaliśmy projekt dotyczący ograniczenia na terenie Torunia ruchu tranzytowego samochodów ciężarowych o masie przekraczającej 18 ton – dodaje Marcin Kowallek.
Projekt zakazu został opracowany na podstawie rezolucji podjętej przez Radę Miasta Torunia z 28 lipca 2011 roku. Nowe zasady ruchu będą obowiązywały od 2 stycznia 2012 roku do lipca 2013 – do czasu otwarcia nowego mostu drogowego. Zakaz obejmował będzie m.in. samochody ciężarowe sztywne 2, 3, 4-osiowe bez przyczep, ciągniki siodłowe z naczepami 1, 2, 3-osiowymi oraz samochody ciężarowe sztywne z przyczepami.
Znaki zakazu staną na: Szosie Bydgoskiej, przed CH "Castorama", Szosie Chełmińskiej przy ul. Pawiej, ul. Grudziądzkiej przy ul. Celniczej, ul. Olsztyńskiej przy ul. Ceramicznej, Szosie Lubickiej przy ul. Odległej, ul. Turystycznej przy pętli autobusowej, ul. Łódzkiej przy ul. Andersa, ul. Andersa od ul. Poznańskiej do ul. Łódzkiej.
– Znaki zakazu umieszczone będą w miejscach, gdzie kierowcy pojazdów powyżej 18 ton mogą zawrócić nie łamiąc przepisów – podkreślił Tomasz Wiese z Pracowni Projektowej Emdrog. – Odpowiednio wcześniej przed znakami zakazu pojawi się też oznakowanie zapowiadające, umożliwiające przewoźnikom wybranie innej drogi wojewódzkiej. Dodatkowo zostały zaprojektowane żółte tablice na drogach krajowych i wojewódzkich, pełniące funkcję preostrzegawczą o obowiązującym w Toruniu zakazie wjazdu. Projekt obecnie czeka na zatwierdzenie w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy, w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, oddział w Bydgoszczy oraz w Zarządzie Dróg Wojewódzkich.
Intencją zakazu jest ograniczenie ruchu tranzytowego przez centrum Torunia, czyli pojazdów ciężarowych, dla których Toruń nie jest celem, ale tylko miastem przejazdowym. Z myślą o kierowcach transportujących towary do Torunia, Miejski Zarząd Dróg przygotował zezwolenia na niestosowanie się do znaków zakazu B-5. Wzór wniosku o wydanie takiego zezwolenia będzie dostępny na stronie internetowej miasta i MZD, a maksymalny czas oczekiwania na wydanie dokumentu wyniesie 14 dni od momentu złożenia wniosku. Zezwolenia wydawane będą nieodpłatnie.
Zasady wydawania i użytkowania zezwoleń:
- Zezwolenia wydaje Miejski Zarząd Dróg przy ul. Grudziądzkiej 159 w Toruniu od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-15.00.
- Zezwolenia będą wydawane nieodpłatnie na podstawie złożonego wniosku na konkretny pojazd, identyfikowany na podstawie jego marki i numeru rejestracyjnego.
- Wnioskodawca, który udokumentuje posiadanie więcej niż 30 pojazdów lub nie posiadający własnego transportu i korzystający z usług przewoźników zewnętrznych, będzie mógł otrzymać zezwolenie "na okaziciela".
- O liczbie zezwoleń wydanych jednemu wnioskodawcy decydować będzie organ na podstawie kompletnego wniosku i dołączonych do niego dokumentów. Może on także określić w zezwoleniu okres jego ważności w zależności od długości okresu, w jakim istnieją przyczyny uzasadniające wydanie zezwolenia długoterminowego.