„Zima ziębi, zima gnębi, ale zimy, zimy żal (…)” – pisał Jeremi Przybora, a nawet ci, którzy przeciwko zimie stanowczo protestują, nie mogą nie doceniać magii skrzących się płatków śniegu w blasku gwiazd. Zimę kochamy szczególnie mocno, kiedy sami siedzimy w zaciszu domowego ogniska, delektując się znakomitą lekturą. – O tym, co czytać w mroźne dni dowiadujemy się dzięki konkursowi „Najlepsza książka na zimę". Celem konkursu jest właśnie wyłonienie i nagrodzenie najlepszych książek reprezentujących poszczególne kategorie czy gatunki literackie – podkreśla Sławomir Krempa, redaktor naczelny wortalu literackiego Granice.pl.
Wyboru najlepszych książek dokonało profesjonalne jury, w którego skład weszli specjaliści, autorytety w dziedzinie literatury, krytycy literaccy i recenzenci oraz przedstawiciele redakcji wortalu Granice.pl. Równolegle do oceny jury na stronie internetowej konkursu prowadzone było głosowanie internautów, którzy wskazali swych zimowych książkowych towarzyszy. O tym, jakie książki okazały się najlepsze w śnieżnym starciu, można przekonać się, wchodząc na stronę konkursową www.ksiazkanazime.pl, gdzie można również zapoznać się z nominowanymi książkami i zebrać o nich nieco więcej informacji.
Zimowi patroni…
Patronat nad konkursem obejmują: portal DlaStudenta.pl, portal rynku wydawniczego Wydawca.com.pl, Polski Związek Bibliotek, serwis MiastoDzieci.pl, redakcja magazynu kryminalno-fantastycznego QFant, serwisy DuzeKa.pl, Granice.pl, Przykominku.com, Obliczakultury.pl, Salonkulturalny.pl, Bookznami.pl, Czytadełko.com.pl, Unreal-fantasy.pl, student.pl oraz portal kobiet dlaLejdis.pl, Radio PRYZMAT i Radio Niepokalanów.
Zwycięskie tytuły lepsze niż termofor
Jedno z cygańskich przysłów mówi, że „przyjdzie czas, kiedy zima zapyta nas, co robiliśmy przez całe lato”. Kiedy z kolei lato zapyta, co porabialiśmy w zimę, śmiało można powiedzieć, że rzesze wielbicieli literatury pogrążone były w książce. Zarówno jurorzy, jak i Internauci z pewnością podpiszą się pod tym stwierdzeniem – szczególnie, że za nimi moc pracy przy wyborze najlepszej z zimowych propozycji.
Według Internautów, mrozy najlepiej będzie przetrwać dzięki lekturze pobudzającej krążenie krwi w żyłach książki „Morderstwo niedoskonałe” Agnieszki Krawczyk (Wydawnictwo SOL). Chociaż – czy taki wybór będzie bezpieczny? W końcu morderca wciąż jest na wolności, a nawet pomoc Wścibskiej Sąsiadki może okazać się niewystarczająca. Czwórka przyjaciół, którzy próbują odnaleźć ewentualną ofiarę, wcale nie ma łatwego zadania i dobrze, że mamy szansę włączyć się w śledztwo. Tę samą książkę w kategorii kryminału wyróżnili również członkowie jury.
Jury natomiast zamieniło ciepły kominek na wygodny fotel i pasjonującą książkę „Opactwo Brede” (Wydawnictwo Benedyktynów z Tyńca). Rumer Godden przedstawia nam wszechstronnie wykształconą Filipę Talbot, która rezygnuje ze wszystkiego i, idąc za głosem powołania, wstępuje do zakonu Benedyktynek w Opactwie Brede. Bohaterce towarzyszymy przez piętnaście lat, w ciągu których zmaga się ona ze sobą i uczy życia we wspólnocie. Tu też udaje jej się wreszcie stawić czoła prześladującej ją tajemniczej tragedii, jaką przeżyła w młodości. W takim środowisku Filipa musi nauczyć się przebaczać i zapomnieć o przeszłości.
W poszczególnych kategoriach konkursowych przyznano również śnieżne wyróżnienia.
Buszujący w śniegowych zaspach, a właściwie w sieci, miłośnicy książki w kategorii powieści obyczajowej, romansu, wyróżnili książkę „Pożegnanie z przeszłością” Robyn Carr (Wydawnictwo Mira); zaś jury wskazało na pozycje „Maria. Droga do szczęścia” Heinza-Lothara Worma (Wydawnictwo Promic), która gwarantuje nam przeniesienie się w scenerię XIX-wiecznych niemieckich wiosek i miasteczek, gdzie wraz z parą głównych bohaterów przeżywać będziemy problemy, które napotykają oni podczas wędrówki.
Jury w zimowe wieczory posłucha książki „Auta 2” (Wydawnictwo Ameet) i kibicować będzie stającemu po raz kolejny na starcie wielkiego wyścigu bohaterowi, Zygzakowi McQueenowi. Tym razem zawody odbywają się w kilku krajach, w Japonii, we Włoszech i w Wielkiej Brytanii.
W zimę może być także strasznie, szczególnie z książkami z gatunku romansu paranormalnego. Tu zarówno jurorzy, jak i internauci wyróżnili nieziemską pozycję „Zawsze przy mnie stój” Carolyn Jess-Cooke (Wydawnictwo Otwarte). Historia Margot, która po śmierci powraca jako swój własny Anioł Stróż, pozwoli nam oddać się refleksji nad naszym życiem, czemu sprzyja dodatkowo świąteczny czas.
Długie wieczory sprzyjają także wspólnemu czytaniu – szczególnie, jeśli w naszym domu są dzieci. One z chęcią poznają bohaterów książeczki „Karzełkowo w śnieżnej czapie" Andrzeja Sobczaka (Wydawnictwo NOWELA), na którą wskazało zarówno jury, jak i Internauci. Te piękne, wierszowane historie o niezwykłych przygodach małych skrzatów to kontynuacja cyklu „W Karzełkowie".
Do tytułowego „Zmorojewa”, zaginionego miasta, przeniesie jury i Internautów lektura książki Jakuba Żulczyka (Wydawnictwo Nasza Księgarnia). Razem z Tytusem Grójeckim, miłośnikiem horrorów, gier komputerowych i zjawisk nadprzyrodzonych, zatęsknimy jeszcze za zwyczajnym życiem, które zyska nadnaturalnego wymiaru w chwili, kiedy na forum internetowym poświęconym nadnaturalnym wydarzeniom natrafimy na intrygującą informację.
Zima to też czas, kiedy warto zadbać o wykształcenie, szczególnie dzięki książce dla rodziców „Kształcenie człowieka” Arthura Brühlmeiera (Wydawnictwa IMPULS), wyróżnionej przez jury. Internauci natomiast wybrali książkę „CeWEBryci – sława w sieci” Michała Janczewskiego (Wydawnictwo IMPULS), opisującą relację między Internetem a sławą
Perły z lamusa – albumy, publikacje historyczne, biografie, to pozycje, które zmieniają mroźne godziny w pasjonującą podróż w przeszłość. Nic więc dziwnego, że w wyprawę do źródeł historii chce wyruszyć jury, oczywiście z książką „Josemaría Escrivá. Przekroczyć marzenia” Pedro Casciaro (Wydawnictwo Święty Wojciech), traktującą o życiu założyciela zgromadzenia Opus Dei.
Internauci z kolei wyróżnili pierwszą kompletną, opartą na materiałach źródłowych biografię Władysława Broniewskiego, czyli książkę Mariusza Urbanka „Broniewski. Miłość, wódka, polityka” (Wydawnictwo Iskry). Ukazująca skomplikowane losy bohatera, jego fascynacje i rozczarowania polityczne, książka ukazuje nieprzejednaną postawę polskiego patrioty, mimo pozorów uległości wobec władzy i nacisków politycznych. Wiele przytoczonych w opracowaniu wierszy ukazuje, jak bardzo twórczość poety osadzona była w świecie osobistych doznań, przeżyć i przemyśleń, a nie była wynikiem koniunkturalnych rozgrywek.
W kategorii prozy polskiej internauci wyróżnili piękną książkę „Ojciec” Karola Arentowicza (Wydawnictwo IMG Partner), zaś jury wskazało na pozycję „Części intymne” Izabeli Sowy, opublikowaną przez Naszą Księgarnię. Najnowsza książka autorki to ironiczna opowieść o wyprawie w głąb – nie tylko siebie. Mamy tu historię o polskiej prowincji, o rynku wydawniczym, krytykach i pisarzach, a przede wszystkim – o czytelnikach, tych z miast i miasteczek Polski X, Y, Z.
W kategorii prozy obcej internauci wyróżnili wybraną przez jury jako najlepszą, książkę „Opactwo Brede” Rumera Godden (Wydawnictwo Benedyktynów z Tyńca).
Wyniki konkursu na „Najlepszą książkę na zimę” oraz więcej informacji o zwycięskich i wyróżnionych tytułach można znaleźć na stronie www.ksiazkanazime.pl. Wkrótce za jej pośrednictwem dowiemy się również, którzy spośród głosujących, zachęcających do głosowania lub nadsyłających swoje opinie o poszczególnych książkach internautów, zostaną wyróżnieni nagrodami książkowymi.