w

Warmińsko-Mazurskie: brakuje lekarzy specjalistów

Olsztyńska konferencja zgromadziła ok. 100 osób, a wśród 20 prelegentów i gości byli m.in.: przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Urzędu Wojewódzkiego Olsztynie, Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarskiej oraz dyrektorzy kilkunastu szpitali.

Dyskusja dotyczyła m.in. struktury placówek, oddziałów i łóżek szpitalnych, sytuacji kadrowej zakładów opieki zdrowotnej w regionie, a także obecnego stanu i możliwości łączenia i przekształceń jednostek ochrony zdrowia w oparciu o ustawę o działalności leczniczej.

Elżbieta Wierzchowska z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ powiedziała, że z każdym rokiem przybywa placówek, które ubiegają się o kontrakty:

– NFZ nie jest w stanie wszystkich zadowolić i zapłacić za wszystkie świadczenia oraz w takiej wysokości, jakby tego oczekiwały placówki – podkreśliła.

Dodała, że świadczenia medyczne, w których wykorzystuje się najlepszy sprzęt, są także przez to coraz droższe, a pula pieniędzy, jakimi dysponuje Fundusz, nie zwiększa się w takim tempie, jakby tego oczekiwali dyrektorzy placówek medycznych.

W opinii Elżbiety Wierzchowskiej, dobrym sposobem, by jednostki ochrony zdrowia uzyskiwały zadowalające kontrakty, jest specjalizacja w poszczególnych dziedzinach medycyny.

Za konsolidacją placówek służby zdrowia opowiedział się m.in. prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Olsztynie, Marek Zabłocki :

– To być może jedyny sposób na przetrwanie placówek w trudnych czasach. Każdy podmiot, który działa na rynku, musi brać pod uwagę możliwości płatnika. Aby nie przeciągać tej krótkiej kołdry, może warto spróbować połączyć się i podzielić zadaniami – stwierdził prezes Zabłocki.

Zdaniem prof. Wojciecha Maksymowicza , dziekana wydziału medycznego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, łączenie placówek jest właściwym rozwiązaniem:

– Duży jest silniejszy i może więcej. Dotyczy to zwłaszcza placówek publicznych, mających wiele zadań, które muszą zrealizować – powiedział prof. Maksymowicz.

Według Marka Zabłockiego poważny problem ochrony zdrowia na Warmii i Mazurach stanowi niewystarczająca liczba lekarzy specjalistów. Średnia wieku lekarzy specjalistów w tym regionie wynosi 50-60 lat, brakuje młodej wykwalifikowanej kadry. Lekarze, którzy kończą specjalizację, wybierają inne województwa albo wyjeżdżają za granicę.

Regionalne Spotkanie Menedżerów Ochrony Zdrowia to już piąty cykl konferencji organizowanych przez Grupę PTWP SA, wydawcę m.in. miesięcznika Rynek Zdrowia oraz portalu rynekzdrowia.pl. Olsztyńską konferencję poprzedziło łódzkie spotkanie, które odbyła 21 listopada 2011 r., kolejne odbędzie się m.in. w Rzeszowie, a finał nastąpi podczas „Ogólnopolskiego spotkania menedżerów ochrony zdrowia” w maju przyszłego roku podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2012 w Katowicach.

Regionalne Spotkania Menedżerów Ochrony Zdrowia to eksperckie debaty, fakty, najświeższe komentarze menedżerów rynku zdrowia, lekarzy, przedstawicieli Narodowego Funduszu Zdrowia, samorządów i administracji państwowej.

Więcej informacji na temat konferencji poświęconych regionalnym spotkaniom menedżerów ochrony zdrowia można znaleźć pod adresem:

http://www.rynekzdrowia.pl/Konferencje/

###

Informacje o Grupie PTWP SA:

Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości powstało w Katowicach w 1995r. Grupa PTWP SA jest wydawcą m.in.: Miesięcznika Gospodarczego Nowy Przemysł, czasopisma Rynek Spożywczy, miesięcznika Rynek Zdrowia i magazynu Farmer oraz organizatorem spotkań biznesowych, konferencji i szkoleń, na czele z Europejskim Kongresem Gospodarczym – European Economic Congress (EEC) – jedną z najbardziej prestiżowych imprez odbywających się w Europie Centralnej. Grupa PTWP SA posiada 70 proc. udziałów w PTWP-ONLINE Sp. z o.o., do której należą branżowe portale m.in. wnp.pl, rynekzdrowia.pl, portalspozywczy.pl, dlahandlu.pl, rynekaptek.pl, portalsamorzadowy.pl, propertynews.pl, farmer.pl oraz serwis gieldarolna.pl.

Rok 2012 pod znakiem Unified Communications

Deweloperski róg obfitości