W toku postepowania o udzielenie zamówienia na dostawę i montaż sprzętu komputerowego, audiowizualnego oraz dostawę i usługę wdrożenia oprogramowania komputerowego dla Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach (ŚlUM), oferta i3D okazała się najkorzystniejsza. Spółka odpowiadać będzie za realizację dwóch zadań: 1. Dostarczenie sprzętu komputerowego oraz audiowizualnego 2. Dostarczenie oraz wdrożenie oprogramowania komputerowego do dydaktyki stereoskopowej dotyczącego wybranych doświadczeń wykonywanych w czasie nauki na kierunkach medycznych na Śląskim Uniwersytecie Medycznym. Łączna wartość zamówienia wynosi 1.216.353,00 zł. Projekt będzie realizowany w I kwartale 2012 roku.
– Z powodu wycofania z programów nauczania eksperymentów na zwierzętach, które w doskonały sposób unaoczniały studentom medycyny i innych nauk biologicznych istnienie podstawowych reakcji, odruchów i zależności fizjologicznych, pomagając im w dalszej praktyce zawodowej, pojawiła się potrzeba stworzenia wirtualnych doświadczeń, które mogłyby je zastąpić.” – mówi Jacek Jędrzejowski, Prezes i współzałożyciel i3D. – Dlatego opracowaliśmy zestaw interaktywnych doświadczeń na zwierzętach, dzięki którym student może samodzielnie wykonać eksperyment na wirtualnej żabie, szczurze lub króliku, nie krzywdząc żywych zwierząt, a jednocześnie mając poczucie uczestnictwa w danej procedurze, ucząc się na własnych błędach i mogąc wielokrotnie powtarzać dane czynności. Prezentacje interaktywne są trójwymiarowe, więc dzięki zastosowaniu specjalnych okularów mamy wrażenie głębi obrazu i realności wykonywanych czynności.
Zestawy ćwiczeń opracowane przez specjalistów z i3D obejmują badania układu nerwowego, mięśniowego, sercowo-naczyniowego, jak również obserwacje reakcji organizmu na podawanie wielu różnych substancji. Na przykład wykonując wirtualne eksperymenty na sercu badamy wpływ temperatury, adrenaliny, acetylocholiny, jonów potasu i wapnia, stymulacji nerwu błędnego jak i obciążenia wstępnego i następczego na pracę serca, a eksperyment na króliku daje nam możliwość obserwacji zmian ciśnienia, częstości oddechów i częstości akcji serca pod wpływem czynników takich jak adrenalina, acetylocholina, zamknięcie naczyń nerkowych, podanie par amoniaku, przecięcie i stymulacja nerwów błędnych.
Eksperymenty na wirtualnych zwierzętach to aplikacja, która może mieć swoich odbiorców nie tylko w Polsce, ale również we wszystkich światowych placówkach szkolących adeptów medycyny czy weterynarii. Dlatego kontrakt z renomowaną uczelnią, jaką niewątpliwie jest Śląski Uniwersytet Medyczny, traktujemy jako bardzo dobry początek oraz referencję do dalszej ekspansji projektu na cały świat – dodaje Jacek Jędrzejowski.
Firma i3D planuje rozwijanie bazy doświadczeń z zakresu nauk biologicznych, jak również opracowanie całkiem nowych prezentacji, pomocnych w kształceniu nie tylko studentów nauk medycznych, weterynarii i biologii, lecz także uczniów liceów, młodych lekarzy praktyków, specjalistów i naukowców.