SCIFA to komitet o charakterze politycznym, na który przyjeżdżają przedstawiciele krajów członkowskich UE, krajów EFTA (Szwajcarii, Lichtensteinu, Norwegii, Islandii), Komisji Europejskiej i Sekretariatu Generalnego Rady.
W trakcie spotkań jest dokonywana analiza dokumentów przekazanych z różnych grup roboczych działających w ramach Rady ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych, analiza problemów wynikających ze stosowania odpowiednich przepisów traktatowych odnoszących się do przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości oraz swobodnego przepływu osób. Omawiane są kwestie będące przedmiotem bieżącej dyskusji na grupach roboczych, które stanowią szczególny problem negocjacyjny oraz, w miarę możliwości, rozwiązywanie tych problemów.
Spotkanie SCIFA odbywa się średnio raz na miesiąc. Terminy posiedzeń są ustalone przez kraj sprawujący przewodnictwo w Radzie UE w porozumieniu z Sekretariatem Generalnym Rady, w oparciu o terminy posiedzeń Rady JHA. Zwyczajowo wszystkie formalne spotkania SCIFA odbywają się w Brukseli, jedno – nieformalne posiedzenie odbywa się w kraju sprawującym przewodnictwo w Radzie UE.
Oficjalnymi miastami goszczącymi delegatów z krajów unijnych podczas Polskiego Przewodnictwa są: Kraków, Poznań, Trójmiasto, Wrocław i Warszawa.