– Bez wątpienia internet będzie stawał się coraz ważniejszym źródłem informacji nie tylko dla tych, którzy czytają blogi, ale dla całej populacji. Jak dowodzą wyniki innych moich badań, internet to medium, które zdaniem jego użytkowników najszybciej reaguje na wydarzenia – takie postrzeganie globalnej sieci z pewnością będzie przyczyniało się do rosnącej popularności serwisów informacyjnych – uważa Marek Jeleśniański.
Oceniając polskie blogi, ich czytelnicy stwierdzili, że najważniejsza jest dla nich wysoka wartość merytoryczna. Jednocześnie czytelnicy blogów nie wymagają od ich autorów obiektywności, ani nawet posługiwania się imieniem i nazwiskiem. Bardzo cenią sobie za to możliwość opublikowania komentarza, co potwierdza, że przez Polaków internetowe dzienniki są postrzegane jako interaktywne.
– Blogi są raczej źródłem opinii niż informacji. Ich czytelnicy wolą poznać poglądy blogerów (jako „zwykłych” reprezentantów społeczeństwa), bo fakty przedstawione są na dziesiątkach innych stron internetowych. Ciekawie napisane wpisy publicystyczne oparte na rzetelnej analizie informacji są tym, co wyróżnia wartościowe blogi od wielu innych stron internetowych i zachęca do ich lektury kolejnych internautów – twierdzi Marek Jeleśniański.
51% czytelników blogów to kobiety. 69% osób odwiedzających internetowe dzienniki to osoby między 20 a 30 rokiem życia, a jedynie 2% z nich ma powyżej 50 lat. Są obeznani z internetem – korzystają z niego od ponad pięciu lat, obecnie codziennie.
Badania przeprowadzono w 2010 roku. Obszerny raport z wynikami dostępny jest pod adresem www.eredaktor.pl.