– Chciałem się podzielić tymi pamiątkami z innymi. Do tej pory leżały u mnie w biurku i od czasu do czasu przeglądałem je sam – mówił ostrołęczanin podczas przekazywania daru – zdecydowałem się oddać je do muzeum, bo wiem że tu znajdą troskliwą opiekę. Wśród dokumentów są nietypowe dla wojska pamiątki, na przykład dyplom za udział w dywizyjnych rozgrywkach w piłkę nożną. Nie brakuje też zdjęć dokumentujących sportowe życie żołnierzy.
Opowieści Wojciecha Jarząbka i jego mamy Krystyny z zainteresowaniem słuchali Tomasz Siemoniak minister obrony narodowej, gen. Mieczysław Cieniuch szef sztabu generalnego WP i gen. dyw. Janusz Adamczak dowódca 11 Dywizji Pancernej z Żagania, która kontynuuje tradycje 1 Dywizji Pancernej gen. Maczka. Specjalne podziękowania złożyli ostrołęczanom dyrektor Muzeum Wojska Polskiego prof. Zbigniew Wawer oraz ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce Robin Barnett, dla którego generał Stanisław Maczek był dowódcą genialnym.
Okazją do przekazania pamiątek było spotkanie marszałka senatu oraz kierownictwa MON z kombatantami 1 Dywizji Pancernej generała Maczka, które odbyło się w siedzibie Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Październik jest na wniosek Senatu RP miesiącem poświęconym legendarnemu polskiemu dowódcy.