80 proc. infekcji przenoszonych jest przez ręce. A aż 69 proc. epidemicznego występowania zakażeń przewodu pokarmowego jest skutkiem przenoszenia zarazków przez zanieczyszczone ręce i powierzchnie jak podaje WHO[1].
Łatwość z jaką zarazki wędrują sprawia, że brudne ręce w znaczący sposób zwiększają ryzyko przeniesienia się choroby z człowieka na człowieka, a także przyczyniają się do występowania ognisk epidemicznych. Jedna osoba zarazki z zanieczyszczonych dłoni może przekazać aż na 14 kolejnych osób lub 5 powierzchni!
Wg meldunków Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego liczba zgłoszonych w 2010 r. w Polsce zakażeń pokarmowych, które mogą być wywoływane właśnie przez zanieczyszczone ręce, przekroczyła 54 tys. Z czego ponad 2 tys. to zakażenia bardzo łatwo przenoszącym się norowirusem, a drugie tyle spowodowane przez rotawirusy – dodaje dr Grzegorz Madajczak z Zakładu Bakteriologii NIZP-PZH.
Na dłoniach mogą znajdować się m.in.: paciorkowiec kałowy (może wywoływać zakażenia ran, zapalenie płuc, opon mózgowo- rdzeniowych), gronkowiec złocisty (może powodować zakażenia ran, skóry, zatrucia pokarmowe), pałeczka okrężnicy (może odpowiadać za zatrucia pokarmowe, posocznicę, zakażenia centralnego układu nerwowego u dzieci), rotawirus odpowiedzialny za biegunki, pałeczka zapalenia płuc (zapalenie płuc, stawów, dróg moczowych, posocznica), drożdżaki (zakażenia skóry, dróg rodnych, zapalenie płuc, pleśniawki), pałeczka czerwonki (powodują bardzo silną biegunkę z dodatkiem krwi) czy grzyby strzępkowe (zakażenia skóry, zapalenie płuc).
Najprostszym i najskuteczniejszym sposobem ochrony przed infekcjami jest regularne mycie rąk z użyciem ciepłej wody i mydła – najlepiej antybakteryjnego. Szczególnie ważne, aby dbać o higienę rąk zawsze po skorzystaniu z toalety, windy, komunikacji miejskiej, jak również po dotykaniu klamek, pieniędzy czy kontakcie ze zwierzętami, przed przygotowywaniem posiłków, po tym jak zakrywamy usta i nos dłonią po kaszlu i kichaniu, po kontakcie z osobą chorą w szpitalu i w domu.
W prosty i tani sposób możemy ustrzec siebie i swoich najbliższych przed zarazkami przenoszonymi przez ręce. Jak wykazały badania[2] większość z nas niestety myje ręce zaledwie około 5 sekund. Tymczasem ta najprostsza i najbardziej skuteczna forma profilaktyki może zmniejszyć prawie o połowę liczbę chorób biegunkowych i o blisko 30% liczbę zakażeń dróg oddechowych.
Produkty biobójcze należy używać z zachowaniem szczególnych środków ostrożności. Przed użyciem należy przeczytać etykietę i ulotkę informacyjną.
[1] Raport Światowej Organizacji Zdrowia z 2003 r.
[2] „Higiena rąk i otoczenia Polaków”, Raport marki Dettol i Centrum Zdrowia Dziecka, 2010 r.