Trzecia edycja projektu Młody Nobel realizowana przez Fundację Rozwoju Wolontariatu przy wsparciu Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza zostanie przeprowadzona w pięciu gminnych szkołach w województwie pomorskim. W drugiej połowie września około 50 studentów – wolontariuszy z Politechniki Rzeszowskiej, Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania z Rzeszowa i Uniwersytetu Rzeszowskiego poprowadzi zajęcia w ramach jednodniowych pikników. Ponadto w okresie od 30 września do 30 listopada studenci uczelni z całej Polski przeprowadzą warsztaty organizowane w ramach projektów specjalistycznych. Uczniowie zafascynowani naukami ścisłymi, uczęszczający do szkół współpracujących z Fundacją, równolegle będą mieli szansę wziąć udział w konkursie filmowym, którego tematem przewodnim mają być nauki ścisłe.
„Młody Nobel to projekty edukacyjne realizowane w całej Polsce, pikniki edukacyjne oraz, tradycyjnie już, konkurs filmowy. Dzięki współpracy z Fundacją PGNiG możemy kontynuować naszą wielką przygodę z naukami ścisłymi”. – powiedział Zdzisław Hofman, Prezes Fundacji Rozwoju Wolontariatu.
Podczas tegorocznej edycji programu studenci będą prowadzić zajęcia z chemii, fizyki, robotyki, biologii z genetyką i pierwszej pomocy. Spotkania mają mieć charakter pokazów i warsztatów, dzięki czemu uczniowie będą mogli aktywnie uczestniczyć w zajęciach. Warsztatowa forma spotkań pozwoli dzieciom łatwiej przyswoić i zapamiętać zdobytą wiedzę.
„Nie zabraknie fascynujących doświadczeń, spektakularnych eksperymentów, a czasem wybuchów śmiechu. Uczestnicy spotkań przekonają się jak zaprogramować robota, wbić gwóźdź bananem czy stworzyć papier, który się nie pali. Co najważniejsze, każdy będzie mógł przyjrzeć się z bliska eksperymentom i przeprowadzić je samodzielnie”. – dodaje Kamil Wrzos, Regionalny Koordynator Programu.
W ramach konkursu filmowego dzieci będą mogły zamieszczać na stronie www.konkursmlodynobel.pl krótkie filmy inspirowane naukami ścisłymi. Prace zgłaszane do konkursu powinny dotyczyć jednej z wybranych dziedzin – matematyki, astronomii, fizyki, chemii, mechatroniki, informatyki, ekologii, geografii bądź informatyki. Dzieci będą mogły nagrywać materiał aparatem fotograficznym a nawet zwykłym telefonem komórkowym. Kategorie konkursowe to m.in.: sylwetka naukowca-odkrywcy, wielkie odkrycie-wynalazek, własne inspiracje, eksperymenty. Nadesłane filmiki zostaną opublikowane na stronie konkursu, a następnie poddane głosowaniu internautów. Uroczyste ogłoszenie wyników odbędzie się w styczniu 2013 roku podczas gali Fundacji Rozwoju Wolontariatu. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody.
Dodatkowych informacji o projekcie udzielają:
Kacper Sulowski
Koordynator programu Młody Nobel
[email protected]
Tel. 602 726 259
Kamil Wrzos
Koordynator pikników naukowych
[email protected]
Tel. 500 365 798
Michał Szulc
Koordynator konkursu filmowego
[email protected]
Tel. 500 196 042
***********
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności
Misją Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności jest działanie na rzecz umacniania demokracji i społeczeństwa obywatelskiego, wyrównywania szans rozwoju indywidualnego i społecznego oraz wspieranie gospodarki rynkowej w Polsce. Program „PROJEKTOR – wolontariat studencki” został zainicjowany przez PAFW w 2003 r i jest realizowany przez Fundację Rozwoju Wolontariatu.
Fundacja Rozwoju Wolontariatu tworzy warunki dla systematycznego, trwałego, opartego o wiedzę rozwoju wolontariatu w Polsce. Projekty realizowane przez Fundację koncentrują się na umiejętnościach i kompetencjach wolontariuszy. Wolontariat postrzega jako istotną metodę budowania kapitału społecznego. „PROJEKTOR – wolontariat studencki” to wiodący Program Fundacji Rozwoju Wolontariatu.
Fundacja PGNiG SA im. Ignacego Łukasiewicza została powołana w listopadzie 2004 roku przez PGNiG SA – jedynego założyciela i donatora. Zakres działalności Fundacji PGNiG SA obejmuje szeroko rozumiane wspieranie kultury i dziedzictwa narodowego, działania na rzecz nauki i edukacji w zakresie nauk podstawowych i technicznych, sportu, z uwzględnieniem rywalizacji jako narzędzia wychowawczego dzieci i młodzieży oraz ochrona zdrowia.