W zasadzie – powinny, w końcu dużo ruchu i to na świeżym powietrzu hartuje naszą kondycję fizyczną i poprawia odporność. Jednak na działce nie pracujemy w pozycji naturalnej, czyli na stojąco z wyprostowanym kręgosłupem, z rękami luźno opuszczonymi wzdłuż ciała. Często dźwigamy ciężkie przedmioty i schylamy się podczas pielenia grządek. Takie pozycje są nienaturalne i niewygodne dla naszego układu mięśniowo-szkieletowego. Obciążają mięśnie i wiązadła, przyczyniając się do różnych dolegliwości, takich jak na przykład zapalenie stawów, zapalenie ścięgien, bóle mięśni, zwyrodnienie stawów kręgosłupa.
Dlatego w miarę możliwości powinniśmy oszczędzać kręgosłup podczas działkowych aktywności. Unikajmy schylania się i dźwigania ciężkich rzeczy. Grządki najlepiej jest pielić siedząc na małym stołku lub kucając. Pamiętajmy, że prostowanie się z pozycji kucek mniej przeciąża kręgosłup niż schylanie się, a następnie prostowanie. Podczas pracy należy robić przerwy i zmieniać pozycję. Relaksujmy się w pozycji leżącej lub półsiedzącej. Warto mieć również pod ręką środki przeciwbólowe stworzone do walki z bólem pleców – jako, że to właśnie on dokucza nam na działce.
Bóle pleców to zazwyczaj bóle długotrwałe o dużym nasileniu. Do walki z nimi często używamy leków z maksymalną dawką substancji czynnej. Na rynku dostępne jest jednak inne rozwiązanie – możemy sięgnąć po kapsułkę o przedłużonym uwalnianiu Nurofen na ból pleców. Kapsułka ta nie zawiera maksymalnej dawki leku – dzięki czemu nie obciąża organizmu w tak dużym stopniu – ale dzięki innowacyjnej formie daje długotrwałe uczucie ulgi nawet do 12 godzin! Do tego zawarta substancja czynna (ibuprofen) skutecznie zwalcza gorączkę, ból i zapalenie.
Nurofen na ból pleców dostępny jest bez recepty, tak by można było leczyć niektóre schorzenia i dolegliwości bez pomocy lekarza – o ile dolegliwości nie utrzymują się długo, ani nie pojawiają się nowe. Jeśli jednak objawy nasilają się lub wystąpią nowe, wówczas kontakt z lekarzem jest niezbędny.
Ten innowacyjny „uśmierzacz” bólu pleców nie uzależnia i jest bezpieczny dla wątroby – może być stosowany przez alergików, cukrzyków i osoby starsze, które najczęściej cierpią na te dolegliwości. Może także być stosowany z innymi lekami[1].
Dopełnieniem działania środków doustnych, są produkty stosowane miejscowo na skórę, również na bazie ibuprofenu. Ich zaletą jest konsystencja łatwa do rozprowadzenia w miejscu bólu. Przykładem takiego środka jest Nurofen w postaci żelu, który miejscowo łagodzi ból i działa przeciwzapalnie.
Koszenie trawy, pielenie kwiatów, drobne prace renowacyjne, malowanie płotu – należą do typowych obowiązków działkowców. Mogą stanowić źródło niemałej przyjemności i relaksu. Warto więc zadbać by nic nie zakłóciło tego rodzaju odpoczynku – zwłaszcza dolegliwości zdrowotne.
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
NUROFEN, Ibuprofenum, 50 mg/g, żel. Wskazania do stosowania: żel o miejscowym działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym, przeznaczony do szybkiego leczenia objawowego bólów mięśniowych, bólów pleców, bólu towarzyszącego chorobom układu mięśniowo-szkieletowego, takim jak lekkie postacie zapalenia stawów, skręcenia, urazy sportowe, fibromialgia i nerwobóle. Przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nadwrażliwość na kwas acetylosalicylowy lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne. Występowanie w wywiadzie skurczu oskrzeli, nieżytu nosa lub pokrzywki w związku z przyjmowaniem kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Podmiot odpowiedzialny: Reckitt Benckiser (Poland) S.A.
Nurofen na ból pleców, 300 mg, kapsułki o przedłużonym uwalnianiu, Ibuprofenum. Skład: Jedna kapsułka zawiera 300 mg ibuprofenu (Ibuprofenum) i substancje pomocnicze. Wskazania: Bóle pleców. Przeciwwskazania: Produkt leczniczy jest przeciwwskazany u pacjentów: z nadwrażliwością na ibuprofen lub którąkolwiek substancję pomocniczą produktu leczniczego oraz na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ); u których po przyjęciu kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) występowały kiedykolwiek w przeszłości objawy alergii w postaci kataru, pokrzywki lub astmy oskrzelowej; z chorobą wrzodową żołądka i (lub) dwunastnicy czynną lub w wywiadzie, perforacją lub krwawieniem, również tymi występującymi po zastosowaniu NLPZ; z ciężką niewydolnością wątroby, ciężką niewydolnością nerek lub ciężką niewydolnością serca; przyjmujących jednocześnie inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, w tym inhibitory COX-2 (zwiększone ryzyko wystąpienia działań niepożądanych); w III trymestrze ciąży; z e skazą krwotoczną. Podmiot odpowiedzialny: Reckitt Benckiser (Poland) S.A.
Niniejszy materiał stanowi wyłącznie materiał informacyjny i Reckitt Benckiser (Poland) S.A. nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie tego materiału przez osoby trzecie.
[1] Poza lekami przeciwbólowymi (kwasem acetylosalicylowym, innymi lekami z grupy NLPZ), lekami przeciwnadciśnieniowymi, moczopędnymi, lekami przeciwzakrzepowymi, zydowudyną, litem i metotreksatem, kortykosteroidami.