Liczenie się z upodobaniami i preferencjami dziecka jest podstawową sprawą przy urządzaniu pokoju dla ucznia. Nie mniej ważną niż funkcjonalność mebli, odpowiednie dobranie wysokości i wielkości sprzętów czy zainstalowanie właściwego oświetlenia. Pinio zachęca do jak najbardziej twórczego podejścia do urządzania uczniowskiego pokoju i do robienia tego wspólnie z dzieckiem. To powinien być nasz najpoważniejszy konsultant w sprawie kolorów i kształtów.
Zanim zaczniemy urządzanie pokoju dla dziecka, zastanówmy się, co możemy kupić, a na co absolutnie nie możemy sobie pozwolić z przyczyn finansowych. Oczywiście najważniejsze są biurko i krzesło, ewentualnie stół i krzesło.
Pinio w kolekcjach dla uczniów stawia na neutralne barwy, tak aby meble były jedynie dopełnieniem i niepotrzebnie nie rozpraszały dzieci. Z myślą o przedzkolakach, uczniach i młodzieży przygotowało kolekcję Lara, która już została nagrodzona prestiżowym wyróżnieniem branży – Diamentem Meblarstwa. Nieco młodsze dzieci z pewnością polubią Tolo – wesołe wzory, stworzone z myślą o przedszkolakach i młodszych uczniach.
Kolejne meble, o których warto pomyśleć podczas letnich przygotowań do szkoły to większe łóżko i szafa. Przyjrzyjmy się prawie pustemu pokojowi i zastanówmy się, jak je ustawić, aby najważniejsza część pokoju ucznia, czyli miejsce, gdzie będzie odrabiał lekcje, znalazła się w najwygodniejszym miejscu. Najlepsze do ustawienia biurka są obie ściany prostopadłe do tej, na której znajduje się okno. Prawa ściana jest nieco lepsza od lewej ze względu na stronę, z której na siedzącego przy biurku pada światło dzienne. Nie ma to jednak znaczenia w przypadku światła sztucznego. Pamiętajmy, że przez większość roku szkolnego i tak uczniowie odrabiają lekcje po zachodzie słońca.
Zróbmy to, pamiętając o następujących zasadach:
– dziecko o wzroście 98-112 cm – powinno mieć siedzisko na wysokości 26 cm od podłogi, blat stołu na wysokości 46 cm
– dziecko o wzroście 121-127 cm – siedzisko na wysokości 30 cm od podłogi, blat stołu na wysokości 52 cm
– dziecko o wzroście 127-142 cm – siedzisko na wysokości 34 cm od podłogi, blat stołu na wysokości 58 cm
– dziecko o wzroście 142-157 cm – siedzisko na wysokości 38 cm od podłogi, blat stołu na wysokości 64 cm
– dziecko o wzroście 157-172 cm – siedzisko na wysokości 42 cm od podłogi, blat stołu na wysokości 70 cm.
Lampka powinna oświetlać zeszyty i blat, a nie świecić na twarz pochylonego nad zadaniami naukowca. Stół lub biurko powinny być na tyle głębokie, aby w przyszłości można było na nich postawić spory monitor komputera.
Po ustawieniu najważniejszych sprzętów zadbajmy o dodatkowe, ułatwiające uczniowi życie. Należy do nich: kosz na papiery, tablica korkowa do przypinania zdjęć, notatek, planu lekcji, zajęć pozaszkolnych a nawet terminów randek, skrzynia na skarby, dzięki której można łatwo i szybko zrobić porządek oraz pojemnik na przybory do pisania. Warto pomyśleć też o akcentach nadających pokojowi charakteru: nowoczesnych roletach, ramach z plakatami zespołów lub filmów, które lubi uczeń, narzucie na łóżko, kolorowej pościeli. Dodatki powinny być dobrze dobrane, estetyczne i wyraziste. Pamiętajmy, że dzięki nim można zupełnie zmienić charakter pokoju i spełnić dziecięce marzenia.
www.pinio.com.pl