Minione sześć miesięcy było niewątpliwie dobrym okresem dla rynku nieruchomości biurowych. Ostatnie dane wskazują, że polski rynek powierzchni biurowych sukcesywnie się rozwija. W pierwszej połowie tego roku w kraju oddano do użytku prawie 158 tys. mkw. nowoczesnych biur, z czego na Warszawę przypadała większość. Na stołeczny rynek trafiło aż 92,5 tys. mkw. Analitycy firmy Jones Lang LaSalle szacują, że w drugim półroczu 2012 roku w stolicy powstanie ok. 182 tys. mkw. nowej powierzchni biurowej, a w 2013 roku kolejne 300 tys. mkw.
Największe inwestycje ukończone w ostatnich miesiącach to warszawskie projekty Poleczki Business Park II, Platinium Business Park V i Ufficio Primo, trójmiejskie Garnizon.biz – Omega & Gamma i BCB Business Park, czy wrocławski obiekt Wojdyła Business Park II. W tej chwili w Polsce w budowie jest blisko 1,1 mln mkw. nowoczesnych biur. Z tego w głównych miastach Polski, wyłączając Warszawę, w realizacji pozostaje około 490 tys. mkw. powierzchni biurowej. Najaktywniejszymi rynkami pod tym względem jest Wrocław, Trójmiasto i Szczecin.
W Warszawie dwa razy więcej umów, niż łącznie w regionach
Przyrost nowej podaży idzie w parze z dużym zainteresowaniem wynajmem. W Warszawie, w pierwszym półroczu podpisano umowy na wynajem 298 tys. mkw., w tym nowych umów było 67 proc. W największych miastach jak Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Katowice, Poznań, Łódź, Szczecin i Lublin, w których nowa podaż w I półroczu 2012 wyniosła łącznie 65 tys. mkw., najemców znalazło 180 tys. mkw. biur. Największy popyt na biura poza Warszawą odnotowany został w Krakowie i Trójmieście.
Wskaźnik powierzchni niewynajętej na rynku warszawskim w końcu czerwca wynosił około 7,4 proc. W innych głównych ośrodków biurowych w Polsce wahał się pomiędzy 4 proc. we Wrocławiu a 14,5 proc. w Łodzi. Stabilny poziom pustostanów utrzymywał się w połowie roku we Wrocławiu i Poznaniu, zmalał od I kw. br. w Krakowie, Łodzi i Katowicach, a wzrósł wyłącznie w Trójmieście.
Decydująca cena
W ostatnie trzy miesiące były okresem stabilizacji stawek czynszowych na większości największych rynków biurowych w Polsce. W końcu czerwca br. najwyższe czynsze transakcyjne w Warszawie pozostały na tym samym poziomie co w końcu 2011 roku. Jak podaje Jones Lang LaSalle, najlepsze powierzchnie biurowe w centrum Warszawy można wynająć obecnie za 22 – 25 euro za mkw. miesięcznie. W pozostałych, najbardziej popularnych stołecznych obszarach biurowych ceny wynoszą 15 – 15,5 euro/mkw./m-c. Z kolei w najlepszych obiektach biurowych w innych dużych miastach kształtują się obecnie od 11 – 13 euro za mkw. w Łodzi, do 16 euro w Poznaniu.
Dla firm poszukujących powierzchni biurowej decydującym aspektem są czynniki ekonomiczne. Elementem rozstrzygającym jest cena za wynajem. Większość biur w Warszawie wynajmowanych jest poza ścisłym centrum miasta. Powierzchni biurowej poszukują bowiem zarówno korporacje, jak i polskie przedsiębiorstwa, które zainteresowane są nieco tańszymi lokalizacjami.
– Mniejsze zagraniczne i rodzime przedsiębiorstwa preferują bardziej kameralne obiekty biurowe zamiast office parków. Tego typu firmy zainteresowane są właśnie ulokowaniem biura w Inwestycji Kijowska, której budowę niedawno zakończyliśmy. W naszym kompleksie przy ulicy Kijowskiej na warszawskiej Pradze można wynająć powierzchnię biurową w cenie od 56 zł/mkw./m-c i to właśnie niewygórowane stawki najbardziej przyciągają do nas najemców. Firmy, które podpisują teraz umowy decydują się zarówno na powierzchnie w nowoczesnym budynku biurowym, jak i w odrestaurowanej, zabytkowej kamienicy, które wspólnie tworzą ten projekt – komentuje Andrzej Ołdakowski, prezes PBM Południe Development.
Sektor outsourcingu siłą napędową rynku
Motorem napędowym polskiego rynku powierzchni biurowych jest przede wszystkim duże zainteresowanie wynajmem ze strony zachodnich firm i korporacji. Istotną rolę dla rozwoju rynku nieruchomości biurowych w naszym kraju ma sektor nowoczesnych usług dla biznesu. W Polsce centra outsourcingu procesów biznesowych (BPO) i informatycznych (ITO), centra usług wspólnych (SSC) oraz ośrodki badawczo-rozwojowe (R&D) mieszczą się głownie w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu, ale i Łodzi, Katowicach, Trójmieście oraz Poznaniu.
Analitycy Jones Lang LaSalle szacują, że branża outsourcingowa zajmuje w Polsce łącznie 800 tysięcy mkw. biur. W Krakowie i Łodzi takie firmy zajmują 40 proc. nowoczesnych zasobów powierzchni biurowej znajdujących się w tych miastach. W segmencie nowoczesnych usług biznesowych pracuje dziś w naszym kraju ponad 85 tysięcy specjalistów, a do końca bieżącego roku w tej branży zatrudnionych będzie ponad 100 tysięcy osób.
Autor: PBM Południe Development