Placówka wymieniała 10 letni, wyeksploatowany sprzęt na nowy. Wykonuje około 40 badań tomograficznych dziennie, przy czym liczba ta się zwiększy ze względu na szybkość nowego aparatu a także większy zakres rodzajów badań, jak na przykład możliwość prowadzenia wirtualnej kolonoskopii.
– Badanie nowym tomografem trwa zaledwie kilka minut – mówi dr Magdalena Gródek-Bargieł, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej placówki – Można nim przeprowadzać pełne spektrum badań począwszy od jamy brzusznej, badania pourazowe, badania naczyniowe, kończąc na badaniach spirometrycznych oraz diagnostyce guzków płucnych.
– Na pewno poprawi się dostępność badan tomograficznych – mówi Magdalena Tymcio, dyrektor szpitala – Zdecydowaliśmy się na zakup w ratach, ponieważ nie dysponowaliśmy środkami na wydatek jednorazowy. Spłaty dokonamy z kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, o którego zwiększenie występujemy ze względu na potrzebę przeprowadzania większej liczby badań.
Argumentem dla Funduszu może być to, że szpital dysponuje nowym aparatem spełniającym najnowsze wymogi techniczne. Przekłada się to na komfort chorego poddawanego diagnostyce oraz możliwość zwiększenia liczby wykonywanych badań.
Wojewódzki Szpital Podkarpacki im. Jana Pawła II w Krośnie prowadzi 20 oddziałów szpitalnych oraz szkołę rodzenia. Oddziały zabiegowe to m.in. chirurgiczny, ortopedii i traumatologii narządu ruchu, urologiczny, ginekologiczno-położniczy, okulistyczny oraz szpitalny oddział ratunkowy. Inne oddziały placówki to m.in. psychiatria, oddział opieki paliatywnej, dermatologiczny, terapii uzależnienia od alkoholu, pulmonologiczny.
Placówka dysponuje kontraktem z Narodowym Funduszem Zdrowia w wysokości 87,9 mln zł, w tym na leczenie szpitalne jest przeznaczone około 71 mln zł. Oprócz tego placówka ma finansowanie z zakresu m.in. pomocy doraźnej i transportu sanitarnego, opieki paliatywnej i hospicyjnej, świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych. Umowy o największej wartości z zakresu leczenia szpitalnego to ortopedia i traumatologia narządu ruchu, okulistyka, chirurgia ogólna i urologia.
źródło: Medicalnet