Co ciekawe, Lab Estetic to zarazem jedno z niewielu takich miejsc w kraju, które może zaproponować klientom wybór metody, w jakiej zostanie wykonana praca na bazie cyrkonu – z użyciem Lava 3M Espe lub nowo oferowanej przez Lab Estetic Zirconii, firmy Zirkonzahn.
– Stworzona w ten sposób praca jest estetycznie idealna – nie sposób jej odróżnić od naturalnego zęba. W przeciwieństwie do wciąż dominujących uzupełnień opartych na metalu, które są mówiąc delikatnie, dalekie od ideału – mówi Monika Klimczuk, właścicielka laboratorium.
CAD/CAM składa się z kilku elementów: specjalnego skanera służącego do stworzenia cyfrowego modelu, komputera wraz z oprogramowaniem pozwalającym zaprojektować pracę, komputerowej frezarki, która w sposób całkowicie zautomatyzowany wycina w bloczku cyrkonu dokładnie taki kształt, jaki został wymodelowany w programie przez technika oraz pieca do wypalania ceramiki.
Lab Estetic zdecydowało się nawiązać współpracę z włoskim przedsiębiorstwem Zirkonzahn oferującym urządzenia do tworzenia prac na bazie tlenku cyrkonu. Polskie przedstawicielstwo firmy mieści się w Białymstoku, co zdaniem właścicielki Lab Estetic, ma dość istotne znaczenie ze względu na możliwości pogłębiania współpracy i dalszego rozwoju.
– Zakupiliśmy kompletny system – skaner, frezarkę i program do projektowania. Dzięki temu staliśmy się niezależni – dodaje.
Zdaniem Moniki Klimczuk, inwestycja była strzałem w dziesiątkę, bo wśród klientów jej pracowni są już dentyści z całej Polski, którzy przysyłają pobrane od pacjentów wyciski, zlecając w białostockim laboratorium wykonanie prac na bazie tlenku cyrkonu.
Jak powstaje cyrkonowe uzupełnienie protetyczne?
Przedstawiciel firmy wyjaśnia, że część pracy spoczywa na barkach lekarza, który w pierwszym etapie, musi pobrać wycisk szczęki pacjenta. Ostateczny efekt zależy więc nie tylko od talentu technika i stosowanej metody, ale również od dentysty i jego doświadczenia. Dlatego, dla osiągania najlepszych rezultatów z tej protetyczno – lekarskiej kooperacji, pracownia prowadzi szkolenia dla stomatologów, którzy współpracują na co dzień z Lab Estetic.
Pobrany przez lekarza wycisk zostaje umieszczony w skanerze, który tworzy trójwymiarowy model. Następnie technik, korzystając ze specjalnego oprogramowania projektuje pracę. Tak stworzony model zostaje precyzyjnie wyfrezowany z bloczku cyrkonu oraz trafia do pieca, gdzie w temperaturze 1500stC jest poddany obróbce termicznej, dzięki czemu zyskuje pełnię swoich właściwości.
Wg Edyty Cywoniuk z Zirkonzahn Polska w ciągu najbliższych 10–15 lat, metody komputerowego przetwarzania danych klinicznych i ich wykorzystania do wykonywania uzupełnień protetycznych zrewolucjonizują protetykę stomatologiczną i pozwolą na zrezygnowanie z tradycyjnych metod odlewu metali i spiekania mas ceramicznych. Umożliwią też szerokie zastosowanie nowych materiałów i technologii opracowanych na skalę przemysłową.
Dzięki nowym technologiom i materiałom stosowanym w stomatologii, wykonywane prace protetyczne są nie do odróżnienia od zębów własnych pacjenta, a często poprawiają wygląd estetyczny. Wprowadzenie nowoczesnych technologii zwiększa satysfakcję pacjentów z przeprowadzonego leczenia, ułatwia lekarzowi pracę i podnosi jakość usług stomatologicznych dzięki wysokiemu poziomowi funkcjonalności.
Czym jest cyrkon?
Cyrkon jest najstarszym i najczęściej występującym w skorupie ziemskiej minerałem. Cechuje go wysoka przezierność, umożliwiająca indywidualny dobór koloru. Posiada estetyczny i naturalny wygląd. W przeciwieństwie do podbudowy metalowej nie posiada ciemnych krawędzi przy dziąsłach zachowując naturalny kolor. Ten kwasoodporny materiał zapobiega wchłanianiu substancji szkodliwych, a tym samym znacznie ułatwia czyszczenie. Znakomita przejrzystość cyrkonu nadaje uzupełnieniu protetycznemu estetyczny i naturalny wygląd.
Materiał jest niealergizujący. Charakteryzuje się niewielką przenikalnością cieplną, co jest niezwykle ważnym czynnikiem przy uzupełnieniach protetycznych. Przy prawidłowej budowie zębów, prace protetyczne z cyrkonu są inwestycją na całe życie. Ze względu na wysoką twardość i dużą gęstość materiału, są odporne na czynniki mechaniczne, ścieranie, a z upływem czasu nie ulegają przebarwieniom i zmianom koloru.