Na rynku jest coraz więcej zleceń na cięcie wielkogabarytowych elementów których dotychczas nikt nie był w stanie wykonać. Większość maszyn działających w branży usługowej ma wymiar stołu 2 x 3 m, a te największe, które można policzyć na palcach jednej ręki mają format 3 x 6 m. „Warto wyprzedzać konkurencję co najmniej o krok i wypełniać intratne nisze. Biorąc pod uwagę fakt, że nasz klient posiada wszelkie potrzebne do obsłużenia tej wyjątkowej maszyny możliwości – doskonale wykwalifikowaną kadrę, odpowiednią halę z przyłączem energetycznym o dużej mocy, suwnice o udźwigu kilkudziesięciu ton oraz lokalizację w pobliżu autostrady, to idealne warunki do inwestycji w taką maszyną” mówi Adam Cegielski, współwłaściciel firmy TECHJET, która jest dostawcą technologii.
Coraz większa świadomość korzyści, jakie niesie ze sobą technologia cięcia wodą sprawia, że nawet największe zakłady przyzwyczajone do tradycyjnych technologii przecinania materiałów, takich jak cięcie gazami i plazmą zaczynają przewidywać w procesie produkcji technologię cięcia wodą, która dzięki nowoczesnym pompom wzmacniaczowym, jest bardziej opłacalna. Kolejną ważną zaletą tej metody jest to, że elementy wycięte wodą najczęściej nie wymagają dalszej obróbki. Nawet jeśli produkcja zakłada dalsze przetwarzanie detalu, to wcześniejsze cięcie wodą nie utwardza materiału.
Największy waterjet oznacza bezkonkurencyjność w zakresie wykonywania największych gabarytowo zleceń. „Przyszły właściciel już teraz zwrócił się do nas z prośbą o poszukiwanie przyszłych kontrahentów, dlatego zachęcamy zainteresowane współpracą przedsiębiorstwa do kontaktu z nami i składania niezobowiązujących zapytań o wycenę cięcia dużych elementów i obróbki wielkoformatowych arkuszy” dodaje Pan Adam.
Konstrukcja maszyny TECHJET WB12030, o której mowa w tytule, jest wyjątkowa nie tylko ze względu na wielkość stołu. Jej korpus wykonany jest w formie odlewu. „To ze względu na wysokie koszty produkcji niestety coraz rzadziej spotykana technologia konstrukcji korpusów, gdzie coraz częściej stosuje się spawane profile, jednakże jest nieoceniona w przypadku obrabiarek, gdzie przez wiele lat pracy maszyny wymagana jest jej wysoka precyzja i żywotność”. Napęd zapewniają serwomotory przyłączone do masywnych śrub kulowych. Stół o powierzchni roboczej 3,1 x 12,1m oddzielony jest od korpusu co daje możliwość przemysłowej obróbki grubych materiałów, gdzie cięcie wykonywane jest 24 h / dobę przez wiele dni, bez przerwy.
Zastosowanie innowacyjnej pompy JET EDGE xp 90-100 wykonanej w technologii ultra wysokiego ciśnienia optymalizuje produkcję i zwiększa do maksimum prędkość i jakość cięcia, obniżając tym samym koszty obróbki. Rozwiązanie to umożliwia również zachowanie dużej gładkości krawędzi, nawet podczas cięcia bardzo grubych materiałów. Wycinarka pomimo ogromnych wymiarów, dzięki wyposażeniu jej w pompę JET EDGE xp 90-100 będzie więc bardzo wydajna i tania w eksploatacji. „Jesteśmy dumni, że tak wyjątkowa maszyna stanie właśnie na Pomorzu, co przyczyni się do rozwoju i zwiększenia innowacyjności przemysłu w naszym regionie” – mówi Adam Cegielski.
W obliczu powyższych faktów nie dziwi duże zainteresowanie przedsiębiorców tak obiecującą technologią, jaką jest cięcie wodą. W końcu, to najbardziej wszechstronna z technik wykrawania, pozwalająca pozwalającą ciąć nie tylko najrozmaitsze metale o grubości nawet do 300 mm, ale także wszelkie kompozyty i tworzywa sztuczne sprawiające problemy przy zastosowaniu innych metod obróbki. Ogromne znaczenie odgrywa również duża precyzja oraz brak wpływu cieplnego na cięty materiał. Powstałe elementy, są dokładnie dopasowane i zachowują wszystkie właściwości zastosowanego surowca, jak twardość, elastyczność czy wytrzymałość na naprężenia. Znamienna jest także oszczędność materiału – wprowadzenie wspólnych linii cięcia w połączniu z zaawansowanym nestingiem pozwala zminimalizować odpad, który z resztą w przypadku cięcia strumieniem wody nadaje się najczęściej do wtórnego wykorzystania. Dodatkowym atutem tej technologii jest brak użycia środków chemicznych oraz wykorzystywanie stosunkowo niewielkiej ilości energii, co czyni ją jedną z najbardziej przyjaznych środowisku.