Republika Czeska należy do najważniejszych partnerów gospodarczych Polski. Zajmuje 6. miejsce pod względem obrotów handlowych, po Niemczech, Rosji, Włochach, Francji oraz Chinach. Południowy sąsiad jest również czwartym największym odbiorcą krajowego eksportu, a Polska trzecim partnerem handlowym Czech.
Integrację sektorów energetycznych i paliwowych Polski oraz Czech pogłębiają inwestycje firm z obu krajów, konkretne transgraniczne projekty, jak na przykład zainaugurowany w ubiegłym roku Gazociąg Polska-Czechy. Wolumen wzajemnych inwestycji rośnie także w chemii, przemyśle spożywczym i w informatyce. Czeskie spółki coraz bardziej interesują się także polskim parkietem i zaistnieniem na rynkach kapitałowych.
– Mimo kryzysowych zawirowań Polska i Czechy są silnie powiązanymi gospodarczo partnerami, a potencjał kooperacyjny obu gospodarek jest znaczny i obiecujący. Doświadczenia z dotychczasowych edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego przekonały nas do zorganizowania właśniew Pradze konferencji poprzedzającej, wprowadzającej do majowych debat. Podczas IV EEC powrócimy do tematyki zainicjowanej w Pradze, rozwiniemy zakres dyskusji, a także spotkamy się w budynku byłego Konsulatu Generalnego Republiki Czeskiej w Katowicach. Debaty czeskich i polskich polityków, menedżerów, biznesmenów będą mieć z pewnością wymierne efekty– mówi Wojciech Kuśpik, inicjator EEC, Prezes Grupy PTWP SA.
W ramach spotkania w Pradze zostaną poruszone m.in. ważne dla obu krajów kwestie unijnej polityki klimatycznej, systemów energetycznych – ich podobieństw i różnic, mapy drogowej europejskiej energetyki 2050, a także atrakcyjność inwestycyjna i formy wsparcia przedsiębiorców czy inicjatywy służące promocji gospodarczej obu krajów na arenie międzynarodowej.
– Chcemy pokazać, że współpraca z naszym południowym sąsiadem jest bardzo intensywna, chcemy porozmawiać o konkretnych inwestycjach, wspólnych projektach, przykładach firm z Polski, które inwestują w Czechach i odwrotnie. Wnioski z takiego spotkania mogą pomóc podmiotom gospodarczym obu krajów w poprawie konkurencyjności i atrakcyjności na globalnym rynku – wyjaśnia Wojciech Kuśpik. – Pomogą nam w tym przedstawiciele rządów obu państw oraz takich firm i instytucji jak Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych, CEZ, Gaz-System, PKN Orlen czy Grupa Lotos.
Wśród potwierdzonych gości spotkania „Relacje gospodarcze. Polska-Czechy” są m.in.: Ilona Antoniszyn-Klik, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki RP; Rafał Baniak, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa Rzeczypospolitej Polskiej; Tomáš Dub, Wiceminister w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Republiki Czeskiej; Milan Hovorka, Wiceminister w Sekcji Handlu Ministerstwa Przemysłu i Handlu Republiki Czeskiej oraz Beata Stelmach, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej.
Odbywające się w Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Pradze spotkanie ma na celu wymianę informacji i konfrontację opinii dotyczących skali, barier i perspektyw wymiany gospodarczej między obu krajami. Organizatorem spotkania jest Grupa PTWP SA, we współpracy z Ambasadą Polski w Pradze i Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP.
Tematyka spotkania jest ściśle powiązana ze zbliżającym się IV Europejskim Kongresem Gospodarczym, który odbędzie się w dniach 14-16 maja w jedenastu katowickich lokalizacjach. Trzy kongresowe dni wypełnią liczne debaty, spotkania, wydarzenia towarzyszące, w których weźmie udział około sześć tys. gości z całego globu. Już po raz czwarty stolica Górnego Śląska stanie się gospodarzem spotkania najważniejszych postaci świata polityki, biznesu, nauki i ekonomii.
Wzorem poprzednich edycji EEC, jednym z wydarzeń towarzyszących imprezie, będzie polsko-czeskie spotkanie gospodarcze, organizowane przez Ambasadę Republiki Czeskiej.
Więcej informacji na temat spotkania „Relacje gospodarcze. Polska – Czechy”: http://www.eecpoland.eu/praga/
###
Europejski Kongres Gospodarczy (European Economic Congress – EEC) w Katowicach
to największa impreza biznesowa w Europie Środkowej,
trzydniowy cykl debat, spotkań i wydarzeń towarzyszących z udziałem najważniejszych osobistości
świata polityki, biznesu, nauki oraz ekonomii.
Podczas EEC 2011, w 100 sesjach tematycznych, debatach i imprezach towarzyszących wzięło udział
około 6000 gości z Polski i z zagranicy.
Europejski Kongres Gospodarczy został uznany za forum jednej z najbardziej reprezentatywnych dyskusji
o przyszłości Europy, tezy wystąpień najważniejszych uczestników są często cytowane i szeroko komentowane.
Organizatorem Europejskiego Kongresu Gospodarczego, od pierwszej edycji w 2009 roku,
jest Grupa PTWP SA, wydawca m.in. Miesięcznika Gospodarczego Nowy Przemysł oraz portalu wnp.pl.
Więcej informacji o Europejskim Kongresie Gospodarczym 2012 – www.eecpoland.eu
Zapraszamy również:
Facebook: http://www.facebook.com/EECKatowice
Twitter: https://twitter.com/EECKatowice">twitter.com/EECKatowice">https://twitter.com/EECKatowice
Blip: http://eeckatowice.blip.pl/">eeckatowice.blip.pl/">http://eeckatowice.blip.pl/
Wirtualne biuro prasowe: http://media.eecpoland.eu/