– Prestiż i ważna rola Wyższej Szkoły Bankowej w naszym mieście powodują, że administracja samorządowa jest zainteresowana, aby stosunki z tą uczelnią układały się jak najlepiej. Dotychczasowe doświadczenia wspólnych działań w dziedzinie edukacji, promocji, kultury, sportu i turystyki potwierdzają, że tak właśnie jest. Podpisywana dzisiaj umowa potwierdza wolę kontynuacji tej współpracy i ustala jej formalne ramy – mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
Porozumienie podpisano w Urzędzie Miasta Torunia. Jego sygnatariuszami byli: z ramienia miasta – prezydent Torunia Michał Zaleski, ze strony WSB rektor szkoły, prof. zw. dr hab. Jan Głuchowski.
– Nasza szkoła, funkcjonująca w Toruniu od 1998 roku, podejmuje szereg inicjatyw na rzecz miasta, wykraczających poza działalność typowo dydaktyczną. Organizujemy na przykład różnego typu szkolenia czy konferencje o tematyce biznesowej czy warsztaty przedsiębiorczości dla toruńskich uczniów. W tych wszystkich działaniach mamy wsparcie miasta. To ważne, abyśmy w środowisku, w jakim się obracamy, robili programy dla tego środowiska – podkreślał rektor WSB, prof. Jan Głuchowski.
Jednym z przejawów dotychczasowej współpracy jest dostosowanie programów studiów WSB do potrzeb toruńskiego rynku pracy. Powołana Rada Programowa, w skład której wchodzą opiekunowie kierunków i specjalności prowadzonych przez szkołę, przedstawiciele Lokalnej Organizacji Turystycznej i Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej oraz Wydziału Sportu i Turystyki Urzędu Miasta co roku debatują nad ofertą studiów, pojawiającymi się na rynku potrzebami kadrowymi i uwagami o kandydatach, zgłaszanymi przez pracodawców prowadzącyh rekrutację. Wnioski z tych spotkań są uwzględniane w planach rozwoju szkoły.
Pod patronatem Prezydenta Miasta Torunia działa Akademia Młodych Finansistów – projekt skierowany do toruńskich gimnazjalistów, którego celem jest uczenie młodych ludzi przedsiębiorczości oraz przystępne i atrakcyjne przekazanie im wiedzy ekonomicznej. Uczniowie co miesiąc biorą udział w spotkaniach z wykładowcami WSB. Będzie ich w sumie 8, pierwsze z nich odbyło się w październiku 2011 r. Każde spotkanie trwa 90 minut, a uczestnicy zajęć gromadzą zaliczenia w indeksach jak prawdziwi studenci. Cykl zakończy się konkursem wiedzy ekonomicznej z nagrodami dla trzech najlepszych uczniów, a wszyscy uczestnicy na koniec otrzymają dyplomy Akademii Młodych Finansistów.
Od października 2004 roku przy WSB istnieje Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości – projekt, którego celem jest pomoc młodym, ambitnym torunianom w zakładaniu i rozwoju małych i średnich firm oraz tworzeniu innowacyjnych pomysłów biznesowych. AIP zapewnia swoim beneficjentom osobowość prawną, dzięki czemu nie muszą rejestrować działalności gospodarczej i płacić składek ZUS. Pomaga im w prowadzeniu księgowości, pozyskiwaniu funduszy na rozwój firmy, oferuje usługi doradcze i prawnicze, m.in. pomoc przy tworzeniu umów, doradztwo przy podpisywaniu zobowiązań. Może też udostępnić biuro czy pomieszczenia dydaktyczne wraz ze sprzętem multimedialnym. Podczas, gdy miesięczny koszt założenia i prowadzenia firmy w warunkach rynkowych sięga 2000 zł, przy wsparciu AIP za ten sam pakiet usług młody przedsiębiorca zapłaci ok. 250 zł. Obecnie w toruńskim AIP z powodzeniem działa już ponad 70 firm.
– Do tej pory współpracowaliśmy z miastem na różnych forach, ale była to współpraca niesformalizowana – mówi Agnieszka Kasprzyk, dyrektor Instytutu Praktyki Gospodarczej, pełnomocnik WSB ds. współpracy z Gminą Miasta Toruń. – Porozumienie pozwoli nam skuteczniej planować wspólne projekty, poznać, jakie miasto ma plany, jakie będzie podejmować inicjatywy i czy możemy się w nie włączyć, oczywiście biorąc pod uwagę biznesowy profil naszej uczelni.
Warto przypomnieć, że podobne porozumienie miasto ma od 29 stycznia 1997 roku zawarte z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika.