Specjaliści radzą, by urlop trwał minimum trzy tygodnie – wówczas mamy czas na prawdziwą regenerację organizmu. Rzeczywistość wygląda inaczej, zwykle nie mamy tyle dni urlopowych, które są wykorzystywane w ciągu roku na sprawy bieżące. Jeśli jednak uwzględnimy urlop przy okazji długich weekendów, możemy, biorąc mniej dni urlopu, wypoczywać dłużej.
Kiedy najlepiej wziąć urlop?
W 2019 roku będziemy mogli skorzystać ze 114 dni wolnych. Warto połączyć je z urlopem i tym samym wydłużyć odpoczynek. Nie zawsze będzie to korzystne, bo chociażby Święto Trzech Króli wypada w niedzielę, a więc ten termin nie zachęca do wzięcia dodatkowego urlopu. Jednak później, w ciągu roku, mamy kilka ciekawych okazji do wykorzystania. Plan dni wolnych w roku 2019 wygląda bowiem następująco:
- 1 stycznia (wtorek) – Nowy Rok
- 6 stycznia (niedziela) – Święto Trzech Króli
- 21 kwietnia (niedziela) – Niedziela Wielkanocna
- 22 kwietnia (poniedziałek) – Poniedziałek Wielkanocny
- 1 maja (środa) – Święto Pracy
- 3 maja (piątek) – Święto Konstytucji 3 maja
- 9 czerwca (niedziela) – Zesłanie Ducha Świętego
- 20 czerwca (czwartek) – Boże Ciało
- 15 sierpnia (czwartek) – Święto Wojska Polskiego
- 1 listopada (piątek) – Wszystkich Świętych
- 11 listopada (poniedziałek) – Święto Niepodległości
- 25 i 26 grudnia (środa i czwartek) – Boże Narodzenie
Jak się przygotować do długiego urlopu?
Przede wszystkim warto wcześniej zaplanować plan urlopów w danym roku, z uwzględnieniem stanowiska pracownika, ale i dobra firmy. Trzeba mieć na uwadze fakt racjonalnego gospodarowania dniami wolnymi, tzn. należy weryfikować plany urlopowe w związku ze zmniejszoną lub zwiększoną liczbą zamówień. Pracodawcy powinni także pamiętać o tym, aby tak planować zadania, aby te nie były skumulowane w niekorzystnym okresie. Warto odpowiednio rozlokować zadania w czasie, biorąc pod uwagę kalendarz świąt. Co szczególnie istotne, ważna jest też szczera rozmowa z pracownikiem na temat możliwości jego zastępstwa i absencji w pracy. Dobrze mieć też na uwadze, że są pracownicy, którzy chętnie przychodzą do pracy właśnie w… długi weekend. Albowiem są firmy, w których, w tym właśnie okresie panuje spokój i podwładny – specjalista ma czas na pracę koncepcyjną, wymagającą sporego wysiłku umysłowego.
Więcej praktycznych artykułów i najnowszych wiadomości z rynku pracy można znaleźć w serwisie internetowym Zielonej Linii, na profilu na Facebooku oraz kanale YouTube.
Joanna Niemyjska (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)