„Wszystkie dzieci świata” to konkurs organizowany przez Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie, pod patronatem Związku Polskich Artystów Fotografików, w którym wzięło udział 69 profesjonalnych fotografów z całej Polski. Student WSIiZ dobył I miejsce i nagrodę w wysokości 2500 zł. Jakub Ochnio pokonał znanych konkurentów, m.in.: Tadeusza Koniarza, fotografa, dokumentalistę, zdobywcę wielu prestiżowych nagród, który fotografią zajmuje się od 16 lat, a także Izabelę Urbaniak, jedną z najczęściej nagradzanych postaci w polskiej fotografii ostatnich lat, członka ZPAF, którzy otrzymali wyróżnienia.
– Każdy uczestnik mógł nadesłać 2 zdjęcia pojedyncze lub jeden zestaw. Ja zwykle pracuję zestawem, dlatego zdecydowałem się na drugą formę. Wysłałem 4 powiększenia. Jurorzy nagrodzili 3 zdjęcia z zestawu. Zestaw "Awaryjniak" to opowieść o jarosławskim bloku socjalnym, gdzie dzieci to jeden z najlepiej widocznych oraz moim zdaniem, najistotniejszych tematów – mówi Jakub Ochnio, student 3 roku dziennikarstwa i komunikacji społecznej w WSIiZ.
Jury oceniało wartość fotograficzną oraz merytoryczną prac. Z pewnością nie bez znaczenia pozostał fakt operowania zestawem wielozdjęciowym. Student WSIiZ po raz drugi brał udział w tym konkursie. 2 lata temu otrzymał II nagrodę za zestaw "Dorosłe granice dzieciństwa", który obecnie, w znacznie obszerniejszej formie, jest prezentowany w prestiżowej galerii BWA/ZPAF w Kielcach.
Jakub Ochnio to bardzo młody, profesjonalny fotograf. Należy do Związku Polskich Artystów Fotografików, obecnie jest również we władzach naczelnych, prawdopodobnie jako najmłodszy w historii organizacji. Student WSIiZ zdobył ponad 30 nagród, głównie w ogólnopolskich konkursach. Mimo młodego wieku miał już 80 wystaw w kraju i za granicą.
Więcej informacji na temat sylwetki i twórczości Jakuba Ochnio można znaleźć na stronie www.jakubochnio.pl.
Nad konkursem patronat honorowy objął Rzecznik Praw Dziecka oraz Marszałek woj. świętokrzyskiego. Patronat artystyczny – Związek Polskich Artystów Fotografików.
– Wyróżnienia naszych studentów bardzo nas cieszą. W uczelni działają 24 koła naukowe i organizacje, w których studenci rozwijają swoje pasje i zainteresowania, często z sukcesami ogólnopolskimi – podkreśla Urszula Pasieczna, rzecznik prasowy WSIiZ.