w

19 listopada – Światowy Dzień Toalet

Szacuje się, że więcej niż jedna trzecia populacji, tj. około 2,5 miliarda ludzi, cierpi na brak dostępu do toalety z odpowiednim sanitarnym wyposażeniem. Więcej niż miliard ludzi jest całkowicie pozbawiona toalet i musi załatwiać swoje potrzeby w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Prowadzi to do wzrostu ryzyka rozprzestrzeniania się chorób, takich jak: cholera, biegunka, czy choroby pasożytnicze. Najgorsza sytuacja panuje na obszarach południowej Azji oraz południowej Afryki, gdzie co 20 sekund z powodu złych warunków sanitarnych umiera kolejne dziecko. Brak toalet, a także podstawowego wyposażenie sanitarnego jest tym samym jednym z najpoważniejszych problemów współczesnego świata, który corocznie jest przyczyną śmierci milionów ludzi.

Wielka ignorancja w Europie

Mimo tak drastycznych statystyk, wciąż panuje ogólna ignorancja wobec tego problemu. Świadczą o tym wyniki badań przeprowadzonych na marki Tork, w których wzięło udział 8,205 respondentów z ośmiu krajów: Polski, Rosji, Niemiec, Szwecji, Holandii, Wielkiej Brytanii oraz USA.

Respondenci zostali poproszeni o uszeregowanie aktualnych problemów globalnych rozpoczynając od tego, który jest według ich opinii najpoważniejszy. W 6 na 8 krajów, w tym w Polsce, problem nieodpowiednich warunków sanitarnych i braku higieny usytuowano na ostatnim miejscu. Ankietowani z Rosji i Szwecji umieścili te kwestię na przedostatniej pozycji.

„Ludzie w zachodnim świecie ignorują ten problem, być może ze względu na fakt, iż posiadanie toalety, czy podstawowych środków sanitarnych traktują jako coś oczywistego.  Trudno im wyobrazić sobie rzeczywistość, w której dostęp do toalety, a także czystej wody to komfort. Mamy nadzieję, że obchody Światowego Dnia Toalet przyczynią się do uświadomienia ludzi, z jak poważnym problemem boryka się ogromna część populacji w Azji czy Afryce” – komentuje wyniki badań Wojciech Nizio – przedstawiciel marki Tork.  

Drastyczne kontrasty

Podczas gdy ogromna część ludzi w rejonach Afryki czy Azji cierpi na brak czystej wody i urządzeń sanitarnych, w krajach wysoko rozwiniętych na jedno gospodarstwo domowe przypada średnio 1,5 toalety. W Polsce 27% domów i mieszkań jest wyposażone w dwie lub więcej toalet. Ponadto, 95% respondentów z Polski powiedziało, że zawsze lub często korzystając z toalet ma dostęp do mydła oraz bieżącej wody. Nieco mniej (92%) może skorzystać z papieru toaletowego, a 74% z ręczników jednorazowych bądź innych akcesoriów sanitarnych do osuszenia rąk.

Według badań 9% Polaków uważa, iż warunki panujące w toaletach w ich miejscach pracy są bardzo złe. 39% zapytanych stwierdza to samo o stanie toalet w barach szybkiej obsługi, 25% na stacjach benzynowych, 20% w szpitalach, a aż 57% nie czuje się komfortowo korzystając z toalet publicznych.

Fakty o badaniu

Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie marki Tork przez niezależną firmę badawczą Cint we wrześniu i październiku bieżącego roku. Wzięło w nim udział 8,205 respondentów z ośmiu krajów: Szwecji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Rosji, Holandii, USA oraz Polski.

Fakty o Światowym Dniu Toalet

Światowy Dzień Toalet został ustanowiony przez Światową Organizację Toalet w 2001 roku. Od tej pory, 19 listopada każdego roku, obchodzony jest w celu zwrócenia uwagi na problem nieodpowiednich warunków i wyposażenia toalet oraz jego poważnych konsekwencji. Przy współpracy z firmami, organizacjami oraz władzami rządowymi, organizacja podejmuje wszelkie starania, aby podwyższyć standardy panujące w toaletach na całym świecie.

Avatar photo

Napisane przez OmniPro

Lepsze następcą dobrego

NEWSFix Magazine w telefonach Blackberry