w , ,

10 GE – nowy wymiar technologii na Śląsku

Czym jest 10GE?

Firma ComNet – Łukasz Nierychło:  Pod terminem 10GE (10 Gigabit Ethernet )  kryje się  wprowadzenie w szkielecie sieci połączeń o przepustowości 10Gigabitów na sekundę, 100 razy szybciej niż maksymalna prędkość popularnej karty sieciowej o przepustowości 100Mbit.. Dotychczas stosowanym standardem w szkielecie było 1G, co pozwalało na dostarczanie Użytkownikom prędkości od 1 do 100Mbit.

Wyprzedzając konkurencję, podczas modernizacji struktury stworzonej przez nas sieci, wprowadziliśmy połączenia 10GE. Od początku 2010 roku z powodzeniem testowaliśmy tą technologię, dzięki czemu została ona wdrożona i zastosowana jako podstawowa. Wiązało się to z wymianą przełączników, unowocześnieniem routerów [przyp. red.: urządzeń odpowiedzialnych za przesyłanie sygnału], zmianą okablowania (z miedzianego na światłowodowe) i sposobu zarządzania pasmem.

Wszystkie te działania gwarantują nam zachowanie standardów jakości usługi QoS (ang. Quality of Service – określony jako "zbiorowy efekt osiągów usługi, który określa stopień satysfakcji użytkownika usługi". Gautam R.: Quality of Service in Data Networks: Products.). Współtworzymy również Stowarzyszenie E-Południe, które w Katowicach posiada dwa punkty połączone technologią 10GE.  

Co było czynnikiem decydującym o zastosowaniu 10GE? 

Firma ComNet – Łukasz Nierychło: Szacuje się, że zapotrzebowanie na Internet średnio co roku się podwaja. Dzieje się tak dlatego, że pojawia się bardzo duży przyrost ruchu, głównie przez nowe serwisy internetowe, aplikacje wideo, telewizję internetową, gry sieciowe, ruch P2P oraz, stale rosnącą liczbą użytkowników sieci. W związku z tym konieczny jest ciągły rozwój i modernizacja sieci. A to w połączeniu z stosowanym przez Firmę ComNet sprzętem najwyższej jakości powoduje, że nasi Użytkownicy nie odczuwają zwiększenia ruchu w sieci. Niezależnie od pory dnia komfort korzystania z naszej usługi pozostaje na najwyższym poziomie.

Kluczowym wydaje się być fakt, że nasz rozwój nie wymusza wzrostu abonamentu, a wręcz jego obniżenie, które obserwujemy przy wprowadzanych częstych promocjach. 

Jakie korzyści dla Klientów niesie zastosowanie technologii 10GE?

Firma ComNet – Łukasz Nierychło: Zwiększenie przepustowości pozwala podnieść jakość świadczonych usług. Jako lokalny operator oferujemy ogromne prędkości (warto zauważyć, że w naszej stałej ofercie dla Klientów znajdują się taryfy od 1 do 128 Mb/s!). 

Mamy możliwość świadczenia kilku usług naraz (szerokopasmowy Internet, cyfrowa telewizja JAMBOX HD, cyfrowy telefon stacjonarny). przygotowujemy się do sprzedaży portów 1G Użytkownikom indywidualnym.

Zastosowanie technologii 10GE sprawiło, ze jesteśmy doskonale przygotowani na przyszłościowe innowacyjne usługi.

Jak widzi Pan przyszłość Internetu?

Firma ComNet – Łukasz Nierychło: Już wkrótce 10GE stanie się standardem i to nawet wśród lokalnych sieci. Wraz z rozwojem internetu zniknie podział na taryfy, a oferowany będzie symetryczny dostęp do sieci poprzez port 1GE. Większość nowych komputerów i laptopów już posiada tego typu karty 1G.

Technologia 10GE jest technologią symetryczną, a szybkość wysyłania danych stanie się bardzo ważna w chwili wejścia na rynek usług takich jak: 

  • przetwarzanie przez Internet (ang. Cloud computing) – już za chwilę centra przetwarzania danych nikomu nie będą obce; 
  • oprogramowanie typu SaaS (ang. software as a service), gdzie aplikacja jest przechowywana i udostępniana użytkownikom bezpośrednio przez Internet, bez potrzeby instalacji na własnym komputerze; 
  • zdalna pamięć masowa. 

Warto mieć na uwadze, że 10GE to dopiero początek, następne będą prędkości 20, 40 czy nawet 100GE. I nie jest to już taka odległa przyszłość. 

Avatar photo

Napisane przez Natalia Heczko

MTP i PICTURA.TV razem tworzą filmy

Codziennie 5 mln mieszkańców wielkich miast słucha radia