w

Czym jest chiller wody lodowej i do czego służy?

Instalacje wody lodowej są wykorzystywane do chłodzenia pomieszczeń, wody, urządzeń oraz procesów technologicznych. Tego typu układ przypomina w budowie system grzewczy, z tą różnicą, że w rurach krąży woda o niskiej temperaturze (7-12°C przy wejściu, 10-16°C przy powrocie). Za wytwarzanie czynnika chłodzącego odpowiada chiller wody lodowej – co to za urządzenie?

Co to jest agregat wody lodowej (chiller)?

Agregat wody lodowej to wymiennik ciepła w instalacji chłodniczej, w której do chłodzenia wykorzystuje się zimną wodę. Z uwagi na problematyczną krzepliwość wody przy temperaturze 0°C w układach wody lodowej często stosuje się nie czystą wodę, a 30-40% roztwór wody i środka przeciw zamarzaniu (np. glikolu etylenowego lub propylenowego). Chiller wody lodowej odpowiada za schłodzenie płynu do odpowiednio niskiej temperatury, a następnie dostarczenie go do końcowych odbiorników chłodu (np. klimatyzatorów). Chillery różnią się między innymi budową, funkcjonalnością i mocą (od 10 kW do nawet 3000 kW).

Rola chillera w instalacji wody lodowej

Układ wody lodowej to obieg zamknięty. Schłodzona w chillerze woda zostaje rozprowadzona w instalacji za pomocą pomp i rur. Następnie chłodziwo trafia do odbiorników końcowych, najczęściej w postaci wentylatorowych wymienników ciepła, które przypominają zwykłe klimatyzatory. Woda lodowa może zasilać również chłodnice w urządzeniach przemysłowych czy centralach wentylacyjno-klimatyzacyjnych. Na jeden chiller wody lodowej może przypadać jeden odbiornik chłodu lub więcej urządzeń. Wskutek wymiany ciepła woda lodowa ulega podgrzaniu o kilka stopni Celsjusza, a następnie trafia z powrotem do agregatu, gdzie znów ulega schłodzeniu i cykl się powtarza.

Chiller wody lodowej – budowa i zasada działania

Typowy agregat wody lodowej składa się z parowacza, skraplacza, sprężarki, filtrów i zaworów. Najpopularniejszym i najtańszym rozwiązaniem są urządzenia monoblokowe, w których wszystkie elementy znajdują się w jednej obudowie. W tym przypadku montaż agregatów wody lodowej zwykle przebiega na zewnątrz budynku. Droższe (ale i bardziej wydajne) są układy, w których chiller składa się z wyodrębnionych części montowanych w budynku i na zewnątrz. W agregatach monoblokowych skraplacz jest chłodzony powietrzem, zaś urządzenia składające się z oddzielnych elementów są chłodzone cieczą.

Jak działa chiller wody lodowej w praktyce? Obniżanie temperatury wody odbywa się w parowaczu przy udziale czynnika chłodzącego (np. powietrza, wody, glikolu lub freonu). Czynnik chłodniczy pobiera ciepło z wody, a następnie ulega sprężeniu i skropleniu. Ciepło pobrane z wody lodowej zostaje odprowadzone na zewnątrz przez skraplacz. Wychłodzony w ten sposób czynnik wraca do parowacza, by kontynuować proces obniżania temperatury wody krążącej w instalacji.

Gdzie można zastosować chillery wody lodowej?

Instalacje wody lodowej są stosunkowo tanie w eksploatacji, dzięki czemu stosuje się je w przemysłowych systemach chłodzenia. Z takiego rozwiązania korzystają m.in. zakłady produkcji spożywczej, farmaceutycznej i chemicznej. Chillery biorą także udział w produkcji tworzyw sztucznych, cementu, papieru i półprzewodników, a także przy obróbce metali. Za pomocą wody lodowej schładza się także różne maszyny i urządzenia, np. zasilacze, stacje zasilania, lasery i rezonanse magnetyczne. Warto jednak pamiętać, że na rynku dostępne są chillery o różnych mocach, dzięki czemu można je dopasować do dowolnego obiektu, także do lokali usługowych oraz budynków niekomercyjnych.

Projektowanie i montaż agregatów wody lodowej jest znacznie bardziej skomplikowany niż założenie tradycyjnego systemu chłodniczego bazującego na chłodziwie freonowym. Więcej informacji na temat instalacji chillera można znaleźć na stronie: https://www.ventixserwis.pl/agregat-wody-lodowej-montaz-woda-lodowa/. W razie pytań warto skontaktować się z firmą Ventix Serwis, która ma doświadczenie w montażu i serwisowaniu układów wody lodowej. Firma ma swoją siedzibę w Jaworznie.

Napisane przez Marketinguje.pl

Wszystkie produkty marki Scania w jednym miejscu

Kreatywna gamifikacja i nowe technologie w turystyce nagrodzone Polską Nagrodą Innowacyjności 2023